Sport, który łączy w sobie umiejętności taneczne, akrobatykę oraz gimnastykę to dyscyplina wymagająca opanowania techniki, koordynacji ruchowej i kontroli całego ciała. Wpływ, jaki ma uprawianie gimnastyki akrobatycznej na rozwój organizmu, jest jednak wyjątkowo korzystny dla kobiecego ciała.
Gimnastyka artystyczna polega na prawidłowym wykonywaniu przygotowanych układów choreograficznych z użyciem obręczy, wstążek, piłki, skakanki czy maczug. Użycie gimnastycznego wyposażenia jest obowiązkowe w każdym występie. Pokazy odbywają się na polu, którego bok mierzy 13 metrów.
Rywalizacje gimnastyczek ocenia specjalna komisja sędziowska, która przyznaje punktację za układ i technikę wykonania, po 10 punktów na kategorię. Jury ocenia estetykę, rytmiczność, sposób realizacji, opanowanie przyboru gimnastycznego, muzykalność, ewolucje oraz poszczególne akrobacje wykonane podczas prezentacji.
Gimnastyka artystyczna została oficjalnie uznana za dyscyplinę sportową w 1961 roku. Dwa lata później zorganizowano pierwsze zawody o tytuł Mistrza Świata. Jako dyscyplinę podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich można śledzić gimnastykę artystyczną od 1984 roku.
Przygotowywane występy opierają się na kilku szczegółowo opisanych w przepisach układach gimnastycznych. Zasady ustalone są według użycia konkretnych przyrządów sportowych. W ramach ćwiczeń z piłką zawodniczka może nią kozłować, podrzucać ją lub toczyć. Upuszczenie piłki skutkuje ujemnymi punktami.
Układ wykonywany ze skakanką zakłada realizowanie piruetów, skoków lub wyrzutów przy jej użyciu. Najtrudniejszym przedmiotem towarzyszącym gimnastyczce akrobatycznej jest wstążka, przymocowana do specjalnego kija. Podczas występu zawodniczka musi wykonywać konkretne ruchy, jednocześnie manewrując wstążką.
Obręcz gimnastyczna to kolejny z przyrządów, który pozwala na efektowną realizację układu tanecznego. Ważąca około 300 gram obręcz powinna być eksponowana kręcąc się w obrębach różnych części ciała gimnastyczki. W układzie można także wykorzystywać specjalne maczugi, które służą do widowiskowego żonglowania.
W trakcie prezentowania choreografii układu gimnastyczno-akrobatycznego zawodniczki pokazują swoje umiejętności techniczne, sprawność fizyczną, poczucie równowagi i kontrolę nad ruchami ciała, wykonując rozmaite figury gimnastyczne. Do podstawowych akrobacji gimnastyki artystycznej można zaliczyć między innymi: mostek, stanie na głowie, przewroty oraz różnego rodzaju szpagaty, stanie na rękach czy gwiazdy.
Regularne treningi przygotowujące ciało do wykonywania skomplikowanych sekwencji akrobatycznych znacząco wpływa na rozwój całego organizmu. Pierwszą z zalet uprawiania tej dyscypliny jest wypracowanie prawidłowej postawy ciała. Osoby zajmujące się gimnastyką artystyczną wypracowują nawyk utrzymywania wyprostowanej sylwetki, prostego kręgosłupa, spiętych łopatek oraz wciągniętego brzucha. Sport może być kontuzyjny, szczególnie dla mięśni kręgosłupa, jednak ćwiczenie prawidłowej postawy zmniejsza ryzyko wystąpienia trwałych urazów.
Gimnastyka akrobatyczna, tak jak i większość sportów, wzmacnia mięśnie całego ciała i wysmukla ich kształt. Zwiększona siła i wytrzymałość tkanki mięśniowej to podstawa do uzyskania pełnej kontroli nad ciałem podczas wykonywania układów akrobatycznych. Zawodniczki zajmujące się tą olimpijską dyscypliną na poziomie profesjonalnym są także dobrze rozciągnięte, zwinne, świadome swojego ciała, a ich ruchy płynne, rytmiczne i szybkie.
Osiąganie międzynarodowych sukcesów na profesjonalnym poziomie wymaga systematycznych treningów już od najmłodszych lat, dlatego sport ten zalicza się do jednych z najbardziej wymagających technicznie. Siła i sprawność fizyczna to tylko jeden z podstawowych aspektów sportu. Kluczem do sukcesu jest perfekcyjne opanowanie techniki, która pozwala na automatyczne wykonywanie poszczególnych ruchów każdego z przygotowanych układów.
Gimnastyka artystyczna to połączenie ćwiczeń znanych z wychowania fizycznego z baletem, elementami akrobatyki oraz…
Opublikowany przez UKS Gliwice – Gimnastyka Artystyczna dla dzieci Wtorek, 10 kwietnia 2018
Foto wyróżniające: Alessandro Squassoni / Pixabay