Organizm, aby funkcjonować poprawnie, potrzebuje określonej ilości składników odżywczych. Jednym z nich jest białko. Czy nadmiar protein w diecie może okazać się szkodliwy?
Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem, koniecznie trzeba zadbać o to, aby organizmowi dostarczać z każdym posiłkiem składników odżywczych w określonych ilościach. Oczywiście nie trzeba pilnować się co do grama – ważne jednak, aby przynajmniej w ujęciu tygodniowym bilans mniej więcej się zgadzał. Przyjmuje się, że dorośli powinni spożywać 0,8 grama białka w przeliczeniu na każdy kilogram ciała. Jeżeli zatem ważysz 60 kg, to w Twojej codziennej diecie powinno się znaleźć 48 gramów białka.
Zbyt duża ilość protein w organizmie człowieka może mieć katastrofalne skutki. Gdy przesadzisz z białkiem w codziennej diecie, to w pierwszej kolejności mogą ucierpieć Twoje nerki. I nie chodzi tylko o to, że zaczniesz odczuwać coraz mocniejszy ból w ich okolicach. Większym problemem będą uszkodzenia nerek wywołane przez dużą ilość białka, a w zasadzie to azotu – produkty białkowe zawierają bowiem sporo tego pierwiastka.
Przechodząc na dietę białkową, ograniczasz także swoje szanse na znaczną redukcję kilogramów. Uważaj też na to, aby nie odwodnić organizmu. Dokładnie kontroluj ilość dostarczanych płynów. Na koniec jeszcze jedna uwaga: można znaleźć informacje dotyczące tego, że zbyt duże spożycie białka skraca życie. Osoby, które swój codzienny jadłospis opierają głównie na produktach białkowych, częściej muszą mierzyć się z chorobami nowotworowymi.
Warto mieć na uwadze, że nie tylko zbyt duża ilość białka powoduje konsekwencje. Równie niebezpieczny dla zdrowia człowieka może okazać się niedobór protein w diecie. Co się dzieje, kiedy w organizmie zaczyna brakować białka? Wysyła on pierwsze sygnały, do których możemy zaliczyć między innymi zwiększony apetyt, często nawracające infekcje (będące skutkiem obniżonej odporności), gromadzenie się wody w organizmie, większa podatność na kontuzje, słabe i łamliwe włosy i paznokcie. Wszystkie te objawy mogą wynikać z diety ubogiej w białko.
Jeżeli zaobserwujesz u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, to koniecznie zastanów się nad tym, czy Twoja codzienna dieta została skomponowana w sposób prawidłowy. Skrajnym przypadkiem niedoboru białka w kobiecym organizmie mogą też problemy hormonalne. W ich wyniku miesiączka przestaje występować regularnie i pojawiają się poważne trudności z zajściem w ciążę.
Od ilości sprzecznych informacji na temat białka w diecie można dostać zawrotów głowy 😱 Tymczasem zasada dla zdrowej…
Opublikowany przez Centrum Medyczne Łodzianin Poniedziałek, 9 listopada 2020
Lista produktów, po które warto sięgać regularnie, jest dosyć długa. Nie ulega wątpliwości, że dużo białka znajdziemy w jajach czy w nabiale. Sporo aminokwasów zawierają w sobie również ryby czy owoce morza (szczególnie krewetki – jest w nich aż 27 gramów białka na każde 100 gramów skorupiaka). Dużo białka znajdziemy także w chudym mięsie oraz w orzechach. Większy problem z zaspokojeniem zapotrzebowania na białko mogą mieć wegetarianie, choć dla nich dobrą informacją będzie, że jako źródło białka mogą wykorzystać fasolę czy soję.
Jeżeli starasz się optymalnie rozplanować codzienny jadłospis, bazujesz na produktach ogólnodostępnych i nie korzystasz z dodatkowej suplementacji, to raczej nie ma szans na to, że przesadzisz z ilością białka dostarczaną do organizmu. Jeżeli jednak stosujesz dietę proteinową, w której białka znacznie przeważają nad pozostałymi składnikami odżywczymi albo sięgasz po duże ilości białkowych suplementów, to wówczas ilość protein w pożywieniu może okazać się zbyt wysoka i w takiej sytuacji musisz mocno uważać, aby nie uszkodzić nerek czy wątroby.
Chcesz opracować optymalny plan odżywiania, który będzie dopasowany do poziomu Twojej aktywności fizycznej? Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem – u fachowca otrzymasz najlepszą pomoc!
Zdjęcie wyróżniające: Freepik