Polecamy
Co najlepiej jeść podczas miesiączki?
Zdrowe odżywianieŻywienie

Co najlepiej jeść podczas miesiączki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czas miesiączki jest niezwykle wymagający dla organizmu kobiety. Oprócz odpoczynku w te dni można wspomóc się także właściwą dietą. Co powinno się w niej znaleźć? 

Uzupełnienie witamin 

Najnowsze badania naukowe pokazały, że bóle menstruacyjne mogą być znacznie bardziej odczuwalne w związku z niedoborem niektórych minerałów i substancji odżywczych. Przed jak i w trakcie miesiączki warto zadbać o dobrą suplementację niezbędnych składników. 

Naukowcy wskazują, że minerałami, na które w szczególności należy zwrócić uwagę, są witaminy E oraz D. Substancje te mają silne działanie przeciwzapalne, tym samym zmniejszają poziom odczuwanego bólu. Badacze podkreślają również, że w diecie nie może zabraknąć wapnia zmniejszającego intensywność skurczów miesiączkowych oraz magnezu, który obniża poziom prostaglandyny F2 alfa biorącej udział w procesie wywoływania bólów menstruacyjnych.

Ważnym składnikiem diety w  tym szczególnym czasie jest również potas, który reguluje uczucie apetytu i zapobiega napadom głodu, które często towarzyszą miesiączkom. 

Unikanie cukrów i węglowodanów

Kolejną zasadą, którą warto wprowadzić do diety miesiączkowej, jest ograniczenie spożycia produktów o wysokiej zawartości cukru oraz węglowodanów. Składniki te wpływają na wysoki poziom insuliny we krwi, która odpowiada za gospodarkę hormonalną całego organizmu. Ograniczenie ich w codziennej diecie pomaga unormować poziom insuliny we krwi i zmniejsza częstotliwość występowania gwałtownych skoków glukozy po spożyciu posiłku. 

Naukowe badania wykazały również, że wysoka zawartość węglowodanów w posiłku zwiększa produkcję substancji prozapalnych, które zwiększają poziom odczuwanego bólu. Według badaczy to właśnie słodkie i wysoko przetworzone jedzenie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bolesne miesiączki u kobiet. 

Cukry i węglowodany mogą mieć także pozytywny wpływ na organizm miesiączkującej kobiety. Cukier odpowiada za poziom wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Poziom tego związku może być znacznie obniżony podczas okresu, dlatego warto zadbać o jego prawidłowa ilość w organizmie, zjadając niewielki deser.

Spożywanie produktów zawierających żelazo

Suplementacja tego składnika to jedno, jednak w czasie miesiączki warto także zadbać, aby w  diecie pojawiły się produkty zwiększające jego poziom w organizmie. Minerał ten pomaga rozprowadzić równomiernie tlen do wszystkich komórek organizmu, zmniejsza objawy anemii, wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Produkty zawierające żelazo warto łączyć także z jedzeniem bogatym w witaminę C. Pomaga ona organizmowi lepiej i szybciej przyswoić ten pierwiastek. Na liście tego typu produktów powinny znaleźć się między innymi: tofu, kasza gryczana, czerwone mięso, podroby, w szczególności wątróbka, kaszanka, buraki, orzechy, kakao, natka pietruszki, truskawki, pieczywo pełnoziarniste czy szpinak.

Zdj. główne: Laust Kehlet/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kreatyna – czym jest, jak działa i jakie są jej rodzaje
Kreatyna – czym jest, jak działa i jakie są jej rodzaje
Chcesz wiedzieć więcej na temat działania suplementów z kreatyną? Czytaj dalej! 
Jak poprawić kondycję i wytrzymałość w domowych warunkach?
Jak poprawić kondycję i wytrzymałość w domowych warunkach?
Odkryj łatwe, przystępne metody na poprawę kondycji i wytrzymałości bez konieczności opuszczania domu. Docenisz skuteczność ćwiczeń z wykorzystaniem tylko własnej masy ciała.
Płaski brzuch – trening na macie (Monika Kołakowska)
Płaski brzuch – trening na macie (Monika Kołakowska)
Zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia – to sprawdzony przepis na płaski brzuch. W tym przypadku liczy się jednak przede wszystkim […]
Ostatnie wpisy