W ciele ciężarnej kobiety w czasie 9 miesięcy zachodzi bardzo wiele zmian. Aktywność fizyczna w tym okresie może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i trudy fizyczne podczas porodu.
Okres 9 miesięcy noszenia w łonie małego człowieka to czas, w którym rozwija się nie tylko organizm maleństwa, ale także ciało kobiety. W czasie ciąży powiększa się macica, a stawy i kręgosłup poddawane są dużym obciążeniom. Aktywność fizyczna w trakcie ciąży może pomóc zmniejszyć wszelkie dolegliwości i przygotować organizm na czas porodu.
Powszechnie przyjęło się, że kobiety, które nie ćwiczyły przed ciążą, nie powinny rozpoczynać aktywności fizycznej w trakcie ciąży. Zdaniem trenerów fitness jest to fałszywy mit. Ćwiczenia, nawet te rozpoczęte w trakcie ciąży, ułatwiają poród, skracają jego czas i odczuwalny ból, a także mogą pomóc w rekonwalescencji w połogu.
Celem treningu dla kobiet w ciąży nie jest modelowanie ich sylwetki i budowanie masy mięśniowej, ale poprawa kondycji i wydolności organizmu. W realizacji takich zajęć pomocne są fitnessowe akcesoria.
Urządzenie, które idealnie sprawdza się w domowej siłowni. Trening na stepperze modeluje pośladki, wzmacnia mięśnie łydek, ud i brzucha. Dodatkową zaletą ćwiczeń na tym sprzęcie jest poprawa krążenia.
Kobietom w ciąży szczególnie przypadnie do gustu, gdyż przypominają ruchy podobne do wchodzenia i schodzenia po schodach, co dla większości osób jest elementem codziennego wysiłku. Ćwiczenia poprawiają wydolność oraz zwiększają siłę partii mięśniowych, które będą używane w czasie porodu.
Mata to sprzęt, który przydaje się w wielu domowych treningach. Dla kobiet w ciąży szczególnie korzystne mogą się okazać ćwiczenia na macie, na przykład joga czy medytacja. Niektóre z pozycji są uznawane za szczególnie pomocne w wywołaniu porodu.
Oprócz tego zarówno joga, jak i medytacja dobrze wpływają na samopoczucie, uspokajają myśli oraz pozwalają się wyciszyć, a także uśmierzają ból kręgosłupa. W internecie można znaleźć wiele interesujących nagrań, które prezentują treningi przystosowane do możliwości kobiet ciężarnych.
Specjalne pasy i taśmy pozwalają na realizację treningu z obciążeniem własnego ciała. TRX pomaga wzmocnić mięśnie i przygotować je do wysiłku porodu. Sprzęt można dowolnie regulować, co pozwala na indywidualne dopasowanie obciążenia podczas treningu. Taśmy są jednym z podstawowych elementów wyposażenia sal fitness na zajęciach dla kobiet w ciąży, ale równie dobrze sprawdzą się w domowym środowisku.
Body Ball to jedno z najpopularniejszych akcesoriów fitness dla ciężarnych kobiet. Ćwiczenia wykonywane na piłce wzmacniają mięśnie ramion i nóg, a także wpływają na prawidłowe ułożenie miednicy i prawidłową pracę mięśni dna miednicy. Piłka gimnastyczna świetnie sprawdza się także podczas ćwiczeń relaksacyjnych i medytacji oraz pomaga odciążyć obolały kręgosłup.
Rozmiary piłek są różne, niektóre z nich są przeznaczone do korzystania na siedząco, inne mogą zastępować hantle. Piłki często pojawiają się również na szpitalnych oddziałach ginekologicznych. Skakanie na piłce w zaawansowanej ciąży przyspiesza rozwieranie szyjki macicy i skraca czas porodu. Dzięki ćwiczeniom na piłce już w trakcie ciąży kobieta z większą łatwością skorzysta z niej na chwilę przed porodem.
Bawełniany wałek należy do wyposażenia używanego w trakcie jogi. Jednak, zgodnie z zaleceniami profesjonalnych trenerek fitness zajmujących się prowadzeniem zajęć sportowych dla kobiet, bolster może być także przydatny podczas aktywności fizycznej ciężarnych. Akcesorium pozwala na swobodną realizację treningów rozciągających i rozluźniających mięśnie.
Dodatkowym atutem jest jego używanie podczas snu. Bolster świetnie sprawdza się jako poduszka lub podparcie dla kręgosłupa w nocy. Niektóre z ciężarnych kobiet używają go także jako pomocy do ułożenia brzucha w łóżku, co w zaawansowanej ciąży jest trudnym wyzwaniem każdej nocy.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik
Muszę się zabrać za siebie, bo czuje że odpadam ;p Dopiero u mnie 5 miesiac, ale ruchu mam zdecydowanie za mało. Ciężko mi jak nigdy! I odczuwam to zwlaszcza w słabej przemianie. Zaparcia mam juz którys dzien. W szkole rodzenia mowia ze moze sie to skonczyc hemoroidami. Mąż juz nawet przywiozl czopki proktis, bo u teściowej zaparcia wlasnie w hemoroidy sie przeksztłciły. Więc wole byc przygotowana. Dramat! Myslisz ze na poczatek piłka bedzie ok?
Bardzo dziękuję za komentarz. W przypadku problemów z metabolizmem najlepiej sprawdzi się stepper, który angażuje do pracy wiele partii mięśniowych i wprowadza organizm w ruch. Piłka może być zbyt stateczna na zmniejszenie opisanych dolegliwości. Zalecałabym również zwrócenie uwagi na dietę i możliwe dużo spacerów. Pozdrawiam!