Polecamy
Jak dobrać buty na trekking?
Odzież sportowaSportowa moda

Jak dobrać buty na trekking?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zakup butów trekkingowych to nie taka bułka z masłem, jak mogłoby się wydawać. Promocji nie brakuje, a reklamy zewsząd atakują ofertami wielofunkcyjnego obuwia. Sprawdź, na jakie właściwości powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności przy wyborze elementu garderoby każdego alpinisty. 

Przeznaczenie obuwia 

Jakie buty trekkingowe są najlepsze? Odpowiedź brzmi – to zależy. Warto mieć na względzie to, że uniwersalne obuwie tego typu nie istnieje. Decyzje zakupowe powinny być więc przemyślane i uwzględniać kilka ważnych aspektów. Oto kilka z podstawowych kwestii, których nie można pominąć:

  • pora roku organizowanych wędrówek – w okresie letnim dobrze sprawdzą się buty lekkie lub umiarkowanie sztywne z dość wytrzymałą, stabilną podeszwą. Organizując wyprawę zimową zaopatrz się w wyższe obuwie wykonane z grubszej podeszwy; 
  • teren wędrówki/wspinaczki – jeżeli obrany przez Ciebie kierunek wyróżnia płaska powierzchnia przemyśl zakup butów typu Allterrain. Z kolei decydując się na wędrówkę po górskich szlakach sięgnij po wyższe obuwie (tzw. Hiking), które będzie w stanie zabezpieczyć Twoje stopy przed wszelkimi niedogodnościami i uderzeniami kamieni. 

To nie koniec wskazówek dotyczących wyboru skutecznego obuwia przeznaczonego do długich wędrówek czy wymagających wspinaczek. Co jeszcze wziąć pod uwagę, aby cieszyć się pełną wygodą i satysfakcją podczas długotrwałych pieszych podróży? 

Materiał syntetyczny vs. skórzany 

Buty wykonane z materiałów syntetycznych czy skórzane? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która pozwoliłoby trwale zakończyć spór między zwolennikami wymienionych wyżej opcji. Sympatycy obuwia skórzanego podkreślają ich wytrzymałość, oddychalność i wodoodporność. Są również często cięższe w porównaniu do ich syntetycznych odpowiedników, jednak spiszą się na wzorowo podczas wymagających wędrówek. Jeżeli nie planujesz długich, męczących wypraw górskich to wówczas buty syntetyczne spełnią swoją funkcję jak należy. Co więcej, nierzadko to wygodniejsza, lżejsza alternatywa. 

Membrana – konieczność czy dodatkowe udogodnienie? 

 Co gwarantuje Ci membrana w obuwiu trekkingowym? Pełną ochronę stóp, a to za sprawą porowatej struktury usytuowanej w materiale. Dowodzi się, że jej faktura jest znacznie mniejsza od cząsteczki wody, ale niemal 700 razy większa od cząsteczki pary wodnej. 

Kiedy postawić krzyżyk przy butach trekkingowych z membraną w roli głównej? Latem. Wynika to z fizycznych właściwości, czyli mniejszej efektywności odprowadzania pary wodnej przez membranę. Przegrzanie stopy to coś, czego każdy chce uniknąć, dlatego lepiej zrezygnować z tej dodatkowej powłoki podczas upalnych dni i wieczorów. 

Nie wiesz, gdzie rozpocząć poszukiwania swoich wymarzonych butów do trekkingu? 

Podpowiadamy! Zajrzyj na BUTOSKLEP, sprawdź dostępne opcje, przeanalizuje wszystkie warianty i dobierz odpowiedni dla Ciebie model. 

Fot.: Jacqueline Macou/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
O czym należy pamiętać, przechodząc na dietę?
O czym należy pamiętać, przechodząc na dietę?
Początkowo zmiana stylu życia może wiązać się z wieloma wyrzeczeniami. Dowiedz się, jak właściwie przygotować się do przejścia na dietę.
Co za dużo, to… zdrowo! Badania potwierdzają, że nie da się przesadzić z ćwiczeniami fizycznymi
Co za dużo, to… zdrowo! Badania potwierdzają, że nie da się przesadzić z ćwiczeniami fizycznymi
Naukowcy z czasopisma „PLOS Medicine” udowodnili, że nie istnieje górna granica bezpiecznych ćwiczeń fizycznych. Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują wprost – […]
Smaki Krakowa. Jakich przysmaków warto spróbować w stolicy Małopolski?
Smaki Krakowa. Jakich przysmaków warto spróbować w stolicy Małopolski?
Których z nich warto skosztować podczas wizyty w Krakowie?
Ostatnie wpisy