Artykuł sponsorowany
Warto zmienić nawyki żywieniowe, żeby cieszyć się wzrostem energii, lepszym samopoczuciem i ogólną poprawą stanu zdrowia. Przeczytaj, o czym należy pamiętać przy przechodzeniu na zdrowe odżywianie.
Zdrowe odżywianie ma na celu dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników, aby mógł on prawidłowo funkcjonować. Dzięki zmianie nawyków żywieniowych możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, poprawić wygląd sylwetki i skóry, a także opóźnić procesy starzenia. Żeby utrzymać motywację, warto stopniowo wprowadzać do diety więcej warzyw i owoców, a przy tym ograniczać spożycie fast foodów, słodyczy i wysoko przetworzonych produktów. Na początek możesz postawić sobie za cel większe urozmaicenie diety oraz regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Na stronie https://promienieslonca.pl/ znajdziesz szeroki wybór orzechów, pestek i nasion, które są wartościowym elementem diety ze względu na dużą zawartość zdrowych tłuszczów, błonnika i przeciwutleniaczy.
Regularne picie wody jest niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów w organizmie, m.in. procesów trawienia oraz usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Wypijanie zbyt małej ilości wody w stosunku do zapotrzebowania może spowalniać metabolizm i utrudniać proces redukcji masy ciała. Zgodnie z wytycznymi Instytutu Medycyny mężczyźni powinni pić około 3 litrów płynów dziennie, a kobiety ponad 2 litry.
Dieta powinna być zawsze dostosowana do Twojego indywidualnego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, warunków zdrowotnych, podejmowanej aktywności fizycznej oraz preferencji smakowych. Jeśli zmagasz się z problemami zdrowotnymi, to warto poprosić lekarza lub dietetyka o jadłospis, który wspomaga ich leczenie. Dobrym przykładem jest dieta przeciwzapalna, która pomaga w prewencji chorób cywilizacyjnych i wspomaga leczenie osób, które zmagają się z nietolerancjami i alergiami pokarmowymi oraz problemami układu pokarmowego.
Słodycze są szkodliwe dla organizmu, ponieważ dostarczają wiele kalorii, a przy tym nie zapewniają uczucia sytości i sprzyjają wczesnemu starzeniu się organizmu. Należy pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach cukier jest dodawany do ogromnej ilości produktów, w tym m.in.: napojów, soków, ciast, sosów czy mięsa. Warto na zakupach zwracać uwagę na skład produktów, a także wprowadzić zdrowsze zamienniki dla przekąsek dostępnych w sklepach. Zamiast chipsów czy czekolady wybierz zdrowsze owoce, orzechy czy przekąski na bazie płatków owsianych czy sezamu. Na stronie unitop.com.pl znajdziesz szeroki wybór sezamków, bogatych w błonnik i niezawierających cukru. Dobrze jest również wyłączyć z diety cukier dodawany do kawy czy herbaty lub zastąpić go zdrowszym słodzikiem.
Fot. Anna Pelzer/unpslash.com