Polecamy
Wiek metaboliczny – czym jest i jak go obliczyć? Zastosuj prosty wzór!
Healthy lifestyle

Wiek metaboliczny – czym jest i jak go obliczyć? Zastosuj prosty wzór!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli regularnie uprawiasz sport, zdrowo się odżywiasz, a na co dzień z reguły towarzyszy Ci doskonałe samopoczucie, prawdopodobnie jesteś zdrowa jak ryba i nie masz powodów do niepokoju. Mimo wszystko, nawet w tak korzystnej sytuacji warto sprawdzić swój wiek metaboliczny, dzięki któremu stan organizmu nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic! W tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie – jak obliczyć wiek metaboliczny?

Metabolizmem nazywamy całokształt reakcji chemicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Prowadzą one do bardzo istotnych przemian energii, a także odpowiadają za zdolność regeneracji czy podtrzymanie procesów życiowych. Rola metabolizmu jest nieoceniona, toteż nie dziwi fakt, że to właśnie wiek metaboliczny może wydatnie pomóc w ocenie zdrowia.

Wiek metaboliczny to cenna informacja na temat stanu naszego ciała, mówiąca o ilości energii potrzebnej do utrzymania właściwego funkcjonowania całego organizmu. Możemy obliczyć go na podstawie tzw. BMR, czyli podstawowej przemiany materii. W tym celu najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem lub doświadczonym specjalistą, którzy z pewnością pomogą pozyskać precyzyjne dane. Zasada jest prosta – im wyższy BMR, tym bardziej korzystny wiek metaboliczny.

Jeśli jednak nie czujemy nagłej potrzeby dokładnych badań, śmiało możemy obliczyć swój wiek metaboliczny na własną rękę – nie wstając nawet z łóżka! Wystarczy zastosować popularny wzór: równanie Mifflin St. Jeor, które przedstawia się w następujący sposób:

Dla mężczyzn: BMR = 10 x waga (w kilogramach) + 6,25 x wzrost (w centymetrach) – 5 x wiek (w latach) + 5

Dla kobiet: BMR = 10 x waga (w kilogramach) + 6,25 x wzrost (w centymetrach) – 5 x wiek ( w latach) – 161

Ostatnim krokiem w tym prostym procesie jest zweryfikowanie swojego wyniku przy pomocy tabeli wieku metabolicznego. Pamiętajmy, że choć tempo metabolizmu jest kwestią indywidualną i ma swoje podłoże w genetyce, można na nie skutecznie wpływać dzięki częstemu zażywaniu aktywności fizycznej oraz stosowaniu na co dzień odpowiedniej diety. Wyjścia na rower, basen, bieganie czy nawet zwykły spacer w połączniu z regularnym piciem wody i produktami bogatymi w błonnik naprawdę mogą zdziałać cuda!

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

jeden × 3 =

Rekomendowane
Crossfit w domu bez sprzętu: 7 WOD-ów na cały tydzień
Crossfit w domu bez sprzętu: 7 WOD-ów na cały tydzień
Skorzystaj z kilku prostych ćwiczeń i zaplanuj trening na cały tydzień!
Gdzie warto wyjechać na narty w Polsce?
Gdzie warto wyjechać na narty w Polsce?
Polska to kraj, w którym znaleźć można szereg ośrodków narciarskich niczym nieustępujących tym zagranicznym, dlatego, zamiast zdecydować się na wielogodzinną podróż w Alpy czy Pireneje może lepiej odwiedzić Karkonosze, Tatry albo Beskidy?
Tai Chi czy joga – która aktywność daje lepsze efekty?
Tai Chi czy joga – która aktywność daje lepsze efekty?
Tai Chi i joga – dwie odmienne aktywności, które działają na organizm oraz kondycję fizyczną w podobny sposób. Czym różnią […]
Ostatnie wpisy