Polecamy
W jaki sposób trening fizyczny wpływa na naszą pamięć i koncentrację?
Psyche

W jaki sposób trening fizyczny wpływa na naszą pamięć i koncentrację?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobra pamięć oraz koncentracja odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu każdego z nas, pozwalając na prawidłowe funkcjonowanie w wielu dziedzinach życia. Chcąc o nie zadbać, warto postawić na regularną aktywność fizyczną w połączeniu z odpowiednio skomponowaną dietą, suplementacją i często pomijanym treningiem mózgu.

Jak działa pamięć?

Mianem pamięci określa się zdolność do przechowywania oraz odtwarzania informacji na temat przebytych doświadczeń. Mózg każdego z nas jest wyspecjalizowany w zapamiętywaniu rozmaitych treści. Sprawia to, że wyróżnia się kilka różnych rodzajów pamięci. Do czynienia możemy mieć z:

•  pamięcią słuchową – związana jest w dużej mierze z zapamiętywaniem dźwięków i lepszym rozumieniem sensu po wypowiedzeniu na głos konkretnego słowa czy zdania;

•  pamięcią wzrokową – przejawia się ona głównie w zwracaniu uwagi na detale w otoczeniu czy szczegóły wizualne;

•   pamięcią dotykową – dzięki niej możliwe staje się rozróżnianie poszczególnych uczuć z ciała;

•  pamięcią językową – gwarantuje ona zdolność przypisywania słów do konkretnych przedmiotów. Tego typu pamięć odgrywa kluczową rolę w komunikacji z otoczeniem;

•  pamięcią smakową – pozwala na zapamiętywanie poszczególnych smaków – słonego, słodkiego, kwaśnego oraz gorzkiego;

•  pamięcią ruchową – umożliwia ona zapamiętywanie układów ruchu i dopasowywanie dynamiki określonych sekwencji ruchowych;

•  pamięcią węchową – związana jest w znaczącym stopniu z wrażliwością na różne bodźce odczuwane przy pomocy zmysłu węchu.

Dlaczego mamy problemy z pamięcią?

Wyróżnić można szereg czynników prowadzących do problemów z kojarzeniem faktów czy zapamiętywaniem informacji. Zalicza się do nich między innymi oddalenie się od tak zwanego akademickiego rytmu nauki. Efektem tego jest rozleniwienie się mózgu. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o tym, że codziennie jesteśmy bombardowani setkami różnych informacji, co sprawia, że umysł nie zawsze nadąża z ich przetwarzaniem.

Problemy z pamięcią pojawić mogą się także na skutek choroby Alzheimera. Jak pokazują statystyki, dotyka ona aż 20% osób po 80. roku życia. Niekiedy z zaburzeniem tym do czynienia możemy mieć także u osób młodszych. Pozostałe przyczyny zaburzeń pamięci to: schorzenia endokrynologiczne, takie jak choroba Addisona, choroba Cushinga, niedoczynność tarczycy czy przysadki, depresja, zatrucie metalami ciężkimi, niedobory witamin B1, B12 oraz kwasu foliowego, stwardnienie rozsiane oraz nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.

Aktywność fizyczna a pamięć i koncentracja

Jak skutecznie poprawić pamięć i koncentrację? Z pomocą przychodzą regularne ćwiczenia fizyczne. Na pracę mózgu najlepiej wpływają aktywności, takie jak: bieganie (czy to w terenie, czy na bieżni), taniec, skakanie na skakance, aerobik oraz ćwiczenia na sprzętach, takich jak rowerek, stepper czy ergometr wioślarski. Wyniki badań pokazują, że w momencie, w którym ćwiczymy, do czynienia mamy ze wzrostem ciśnienia oraz przepływu krwi w mózgu. Skutkiem tego jest wzrost ilości dostarczanego tlenu i poprawa funkcjonowania umysłu.

Czy wiecie jak aktywność usprawnia Wasz mózg ❓

Już dawno badania naukowe udowodniły że podczas wysiłku fizycznego…

Opublikowany przez Impuls EMS Środa, 2 grudnia 2020

Dieta na pamięć i koncentrację

Aby zadbać o pamięć i koncentrację, szczególną uwagę zwrócić powinno się także na dietę. Związane jest to z tym że spożywane przez nas posiłki wpływają na prawidłowe działanie aksonów i komórek glejowych odpowiadających za odżywianie aktywnych neuronów. W jadłospisie na pamięć nie może zabraknąć między innymi warzyw i owoców bogatych w potas, takich jak pomidory, ziemniaki, banany, pomarańcze i brzoskwinie. Pierwiastek ten przyczynia się bowiem do poprawy pracy umysłu. Niemniej istotną rolę odgrywają tu tłuszcze rybne i roślinne zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega. By poprawić pamięć, codzienny jadłospis warto wzbogacić także o jajka będące źródłem prekursorów acetylocholiny, czyli neuroprzekaźników odpowiadających między innymi za zapamiętywanie słów.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie źródła światła do twojego domu?
Dowiedz się, jak idealnie dobrać oświetlenie do każdego pomieszczenia w domu, by stworzyć klimat i funkcjonalność. Poznaj różne rodzaje źródeł światła i poznaj tajniki ich dostosowywania do własnych potrzeb.
Rozwój technologii światłowodowej i jej wpływ na jakość usług internetowych
Rozwój technologii światłowodowej i jej wpływ na jakość usług internetowych
Poznaj jak ewolucja technologii światłowodowej transformuje jakość usług internetowych. Odkryj potęgę szybkości i stabilności sieci.
Przyczyny bólu kręgosłupa i konkretne rozwiązania
Przyczyny bólu kręgosłupa i konkretne rozwiązania
Ból kręgosłupa stanowi problem zdrowotny, który dotyka szerokie spektrum populacji, niezależnie od wieku oraz prowadzonego stylu życia.
Ostatnie wpisy