Polecamy
Jak zmotywować się do regularnych ćwiczeń?
Psyche

Jak zmotywować się do regularnych ćwiczeń?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Konsekwencja i motywacja na wysokim poziomie doprowadzą Cię do upragnionych wyników sportowych. Co robić, aby z biegiem czasu motywacja nie osłabła?

Dlaczego zaczynamy ćwiczyć?

Powody, dla których zaczynamy naszą przygodę z aktywnością fizyczną, mogą być różnorodne. Czasem motywacja do treningów pochodzi z zewnątrz, innym razem sami jesteśmy swoimi najlepszymi motywatorami. Jedno jest pewne – to motywacja wewnętrzna ma największą siłę i o jej pielęgnację warto zatroszczyć się w sposób szczególny.

Nowy rok – nowa ja!

Przełom nowego i starego roku to czas, w którym wiele osób podejmuje decyzję o zmianie trybu życia. W nawyk mają wejść regularne i zdrowe posiłki, a także codzienna aktywność fizyczna. Zanim jednak nowe nawyki zdążą się wyrobić, często rezygnujemy z treningów. Największy spadek motywacji można zauważyć po około miesiącu od rozpoczęcia ćwiczeń. Pojawia się pierwsze mocniejsze zmęczenie, a efekty podejmowanego wysiłku nie zawsze są widoczne gołym okiem.

Jak dotrzymać postanowień noworocznych?🤔

Dziś przedstawiamy kilka sposobów na osiągnięcie celu 👊

Jakie są Wasze postanowienia noworoczne? 🔥

Opublikowany przez Silownia-walbrzych centrum treningów personalnych, fizjoterapia, dietetyk Piątek, 27 grudnia 2019

Wakacje, znów będą wakacje!

Okres przedwakacyjny to kolejna próba pozbycia się zbędnych kilogramów, tak by móc zaprezentować się na słonecznej plaży w wymarzonym bikini. Przeważnie jednak zapominamy o tym, że odchudzanie to długotrwały proces wymagający zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia codziennych ćwiczeń do planu dnia. Tygodniowe głodówki nic nie dadzą, co najwyżej doprowadzą do wycieńczenia organizmu, a nasza motywacja znacznie spadnie.

Choroby i złe samopoczucie

Bywa też i tak, że regularne ćwiczenia stają się koniecznością i to nie ze względu na marzenia o zgrabnej sylwetce, lecz z powodów zdrowotnych. Zbyt duża warstwa tkanki tłuszczowej to większe ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca. Nadwaga i otyłość prowadzą także do nadmiernego obciążenia stawów, a w konsekwencji do powstawania zwyrodnień. W tym przypadku najłatwiej o podtrzymanie motywacji, zwłaszcza wówczas, gdy wraz z regularnymi treningami poprawia się także nasze samopoczucie.

Motywacja – dlaczego słabnie?

Osłabienie motywacji może być wynikiem zbyt monotonnych ćwiczeń. Jeżeli ćwiczysz już przez kilka tygodni i podczas każdego treningu wykonujesz ten sam zestaw ćwiczeń, to nic dziwnego, że organizm może czuć zmęczenie. Uczucie wyczerpania może być powiązane także ze zbyt intensywnymi lub nazbyt częstymi ćwiczeniami. Skonsultuj się z trenerem personalnym i zweryfikuj, czy plan treningowy jest odpowiednio dopasowany do możliwości Twojego organizmu. Motywacja może ulec osłabieniu także w wyniku chwilowego osłabienia formy czy braku efektów treningu.

Jak utrzymać motywację na wysokim poziomie?

Każdy, kto trenował przez dłuższy czas, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest utrzymać motywację do ćwiczeń. Prędzej czy później przychodzi taki dzień, w którym nie chce się wyjść na trening. Poniżej przedstawiamy kilka porad, dzięki którym Twoja motywacja nie osłabnie!

Jak utrzymać motywację do ćwiczeń po tak długim okresie przebywania w domu?

Aktywność fizyczna jest obecnie…

Opublikowany przez Evolution Centrum Treningowo – Dietetyczne Wtorek, 5 maja 2020

Konsekwencja w treningach

Jeżeli zależy Ci na tym, aby motywacja stale utrzymywała się na wysokim poziomie, to postaw na regularne treningi. Wybierz konkretne dni w tygodniu, które poświęcisz na trening. Jeżeli jesteś na początku sportowej drogi, to pamiętaj o tym, aby nie przeciążać zbytnio organizmu. Dwa treningi w tygodniu w zupełności wystarczą na początek. Nie szukaj wymówek – wychodź na trening zarówno wtedy gdy leje, jak i wówczas, gdy świeci słońce.

Urozmaicanie ćwiczeń

Organizm szybko przyzwyczaja się do wysiłku. Nic zatem dziwnego, że po pewnym czasie przestajesz widzieć tak szybki progres. Zadbaj o to, aby ćwiczenia były jak najbardziej urozmaicone. Sięgaj po nowe metody treningowe. Jeżeli biegasz, to od czasu do czasu sięgnij także po trening siłowy – i odwrotnie.

Wspólny trening

Nudzi Cię samodzielne trenowanie i często brakuje motywacji, aby wyjść na trening, zwłaszcza przy gorszej pogodzie? Zaplanuj treningi wspólnie ze znajomymi. W kupie siła! Radość ze wspólnych treningów to najlepsza motywacja, zwłaszcza dla osób, które nawet podczas treningu cenią sobie nutkę rywalizacji!

Wizualizacja celu

Jasno określ cel, dla którego ćwiczysz. Chcesz poprawić mankamenty sylwetki? Zależy Ci na rzeźbie mięśni? A może Twoim celem jest poprawa wydolności? Chcesz przebiec maraton? Niezależnie od tego, jaki jest cel, musisz go skonkretyzować. Najlepiej zapisz na kartce to, co Cię motywuje do początkowych treningów, a karteczkę umieść w widocznym miejscu i wracaj do niej za każdym razem, gdy tylko poczujesz, że Twoja motywacja do regularnych treningów zaczyna słabnąć.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki rower wybrać dla chłopca? Poradnik od A do Z
Jaki rower wybrać dla chłopca? Poradnik od A do Z
W naszym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania - po nim znikną wątpliwości, jak wybrać idealny rower chłopięcy.
Na co zwrócić uwagę, kupując matę do jogi?
Na co zwrócić uwagę, kupując matę do jogi?
Zakup odpowiedniego sprzętu znacząco wpływa na komfort uprawiania sportu i może mieć wpływ na efekty, a nawet przebieg samego treningu.
Czy monohydrat kreatyny jest szkodliwy?
Czy monohydrat kreatyny jest szkodliwy?
Sprawdź, jak działa monohydrat kreatyny i jakie dawkowanie jest bezpieczne dla organizmu ludzkiego.
Ostatnie wpisy