Od dłuższego czasu w świecie fitness prowadzona jest dyskusja dotycząca zasadności robienia brzuszków, jako metody na wzmocnienie mięśni brzucha.
Wieloletnie, zakorzenione w głowach kobiet przekonanie o tym, że skuteczną drogą do uzyskania płaskiego brzucha są wykonywane w niezliczonej liczbie brzuszki, jest systematycznie burzone przez ekspertów i trenerów fitness.
Liczne badania, a także doświadczenie specjalistów pokazują, że brzuszki szkodzą kobietom. Pierwszym elementem, który trzeba podkreślić w kontekście płaskiego brzucha i w odniesieniu do widocznych mięśni, jest fakt, że taki efekt można osiągnąć tylko z niewielką tkanką tłuszczową w tym obrębie ciała. W praktyce jest to osiągalne dla profesjonalnych sportsmenek, które dbają o niski poziom tłuszczu w organizmie, a wysoki wskaźnik tkanki mięśniowej.
Dla kobiet aktywnych fizycznie i prowadzących zdrowy tryb życia tak niski poziom tkanki tłuszczowej jest niekorzystny i może prowadzić do wielu zaburzeń. Samo ćwiczenie mięśni brzucha jest dobre, jednak brzuszki nie są najbardziej polecaną metodą zbudowania tkanki mięśniowej. Systematyczne wykonywanie tego ćwiczenia może prowadzić do wielu bolesnych dolegliwości zdrowotnych i powikłań.
Jak pokazują badania, regularne wykonywanie brzuszków może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Ćwiczenia mogą prowadzić do obniżenia narządów miednicy mniejszej, a w dalszej perspektywie prowadzić do problemów z utrzymywaniem moczu.
Brzuszki zwiększają ciśnienie śródbrzuszne, a tym samym zmniejszają przestrzeń w jamie brzusznej i obniżają pęcherz w stronę pochwy. U kobiet, które są po porodzie, działanie to jest wyjątkowo niekorzystne. Co więcej, badania pokazują, że ¼ kobiet systematycznie ćwiczących brzuszki nie potrafi napiąć mięśni dna miednicy, a tym samym nie jest w stanie uzyskać widocznych mięśni brzucha.
Powszechne zalety brzuszków wspominały także o zmniejszeniu odczuwania bólu w kręgosłupie. Również ten mit został przez ekspertów obalony, ponieważ tego typu ćwiczenia zwiększają napięcie, a tym samym ból w odcinku lędźwiowym i szyjnym.
Specjalistki z dziedziny fizjoterapii i fitnessu zgodnie podkreślają, że istnieje wiele innych ćwiczeń, które są bardziej skuteczne w budowaniu tkanki mięśniowej brzucha. Ogólnorozwojowe treningi siłowe i wytrzymałościowe są zdecydowanie lepszym sposobem na wzmocnienie mięśni. Co więcej, ćwiczenia działają korzystnie nie tylko na górne partie, ale angażują do pracy całe ciało. Dzięki temu organizm rozwija się równomiernie, poprawia się krążenie krwi i jej ciśnienie.
Specjalistki zajmujące się zdrowiem kręgosłupa oraz mięśni dna miednicy zalecają przed rozpoczęciem ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Taka wizyta pozwala sprawdzić aktualny stan zdrowia, wytrzymałość mięśni dna miednicy oraz kondycję mięśni brzucha.
Ćwiczenia, nawet mniej szkodliwe niż brzuszki, nie są zalecane dla wszystkich kobiet. W tej grupie mieszczą się między innymi panie, które mają problemy z kresą białą. Ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą w tym przypadku prowadzić do pogłębienia rozejścia mięśnia prostego brzucha.
Zdjęcie główne: Jonathan Borba/unsplash.com