Polecamy
Korony zębowe jako metoda na braki uzębienia
Inne

Korony zębowe jako metoda na braki uzębienia

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Korony zębowe to popularna metoda leczenia ubytków i braków w uzębieniu. Polega na pokryciu zęba lub implantu pełną „koroną”, która odbudowuje kształt i funkcję utraconego zęba.

Czym są korony zębowe i kiedy stosujemy tę metodę

Specjalistyczne korony zębowe w Warszawie czy Krakowie to nakładki protetyczne w kształcie zęba, które pokrywają ząb od powierzchni żującej aż po dziąsło. Stosuje się je w przypadku dużych ubytków i uszkodzeń, gdy wypełnienie nie wystarczy. Korony przywracają pełną funkcjonalność zęba, chronią go przed dalszym zniszczeniem oraz poprawiają estetykę uśmiechu.

Korony zakłada się także na implanty, zastępując nimi całkowicie brakujące zęby. Dzięki temu implanty mogą pełnić swoją funkcję.

Rodzaje koron zębowych – materiały i zastosowanie

Istnieją różne rodzaje koron pod względem materiału, z którego są wykonane.

  • Korony metalowe – najtrwalsze, ale mają gorszą estetykę. Stosuje się je z tyłu, w żuchwie.
  • Korony ceramiczne – mocne i o naturalnym wyglądzie. Nadają się na zęby widoczne.
  • Korony metalowo–ceramiczne – łączą zalety obu materiałów. Stosuje się je często na zęby boczne.
  • Korony cyrkonowe – nowoczesny materiał o dużej wytrzymałości i estetyce.

Dobór materiału zależy od potrzeb pacjenta i zalecenia lekarza.

Procedura zakładania korony – co musisz wiedzieć

Zakładanie korony to proces, który odbywa się w kilku etapach i wymaga więcej niż jednej wizyty u dentysty. Na początku dentysta przygotowuje ząb, co polega na jego oszlifowaniu. Następnie odbywa się etap pobierania odcisku, który jest niezbędny do stworzenia korony dopasowanej do indywidualnego kształtu uzębienia pacjenta. W międzyczasie pacjent otrzymuje koronę tymczasową, która ma za zadanie ochronić oszlifowany ząb przed uszkodzeniem oraz zapewnić komfort w okresie oczekiwania na stałą koronę.

Gdy korona stała jest gotowa, rozpoczyna się proces jej dopasowywania. Dentysta sprawdza, czy korona idealnie pasuje do kształtu zęba i zgryzu pacjenta, a także czy nie wymaga dodatkowych korekt. Po dokładnym dopasowaniu korony następuje jej trwałe umocowanie, co zazwyczaj odbywa się za pomocą specjalnego cementu dentystycznego.

Cała procedura wymaga nie tylko czasu, ale także precyzji i umiejętności ze strony lekarza dentysty. Proces ten może trwać do trzech tygodni, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz złożoności przypadku. Po zakończeniu zabiegu i założeniu korony, pacjent może odczuwać ból zęba, który zwykle ustępuje po kilku dniach. Jest to normalna reakcja organizmu na przeprowadzony zabieg.

Korony na implantach vs. tradycyjne mosty protetyczne

Korony na implantach zapewniają lepszą stabilizację i komfort w porównaniu do tradycyjnych mostów opartych na własnych zębach pacjenta. Nie obciążają także pozostałych zębów.

Implanty integrują się z kością, dzięki czemu korony na nich są mocno zakotwiczone. Przenoszą obciążenia żucia bardziej fizjologicznie.

Jednak implanty i korony na nich to rozwiązanie kosztowniejsze.

Długotrwałość i wytrzymałość różnych typów koron zębowych

Korony metalowe są najbardziej odporne na zużycie. Mogą służyć ponad 20–30 lat.

Nowoczesne korony pełnoceramiczne też cechują się dużą wytrzymałością, nawet do 15 lat.

Korony metalowo–ceramiczne wytrzymują ok. 10–15 lat. Jednak przy dobrej opiece mogą służyć dłużej.

Najkrócej, bo ok. 5 lat, służą tymczasowe korony akrylowe.

Estetyka koron zębowych – dopasowanie do naturalnego uzębienia

Nowoczesne korony są precyzyjnie wykonywane, aby jak najbardziej imitować naturalne zęby pod względem kształtu, odcienia i powierzchni.

Pełnoceramiczne korony najlepiej naśladują wygląd zębów, gdyż ceramiczna masa umożliwia precyzyjne odwzorowanie szczegółów. Można też dobrać odcień dopasowany do zębów pacjenta.

Dzięki temu nowoczesne korony są praktycznie niewidoczne. Zapewniają bardzo naturalny efekt estetyczny.

Pielęgnacja i higiena koron zębowych dla zachowania zdrowia jamy ustnej

Aby korony służyły długo i nie uszkadzały zębów, należy o nie dbać. Oprócz standardowego mycia i nitkowania ważne jest regularne oczyszczanie przestrzeni pod koronami.

Należy też unikać twardych i lepiących produktów, które mogą uszkodzić korony. Warto czyścić je także specjalnymi szczoteczkami międzyzębowymi.

Dbałość o higienę zapobiega próchnicy i paradontozie pod koronami. Należy też regularnie chodzić na kontrole do dentysty.

Koszty i opcje finansowania leczenia koronami zębowymi

Ceny koron zębowych są zróżnicowane w zależności od materiału i leczonego zęba. Zwykle mieszczą się w przedziale 1500–4000 zł za sztukę.

Istnieją opcje finansowania leczenia koronami w ratach bez odsetek oraz dofinansowanie z ubezpieczenia zdrowotnego lub pracy.

Warto rozważyć te możliwości, gdyż korony zapewniają długotrwały efekt i ochronę zębów przed dalszym zniszczeniem. Stanowią inwestycję w zdrowy uśmiech i komfort żucia.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Analiza i zastosowanie tranzystorów bipolarnych: przewodnik dla użytkowników na wszystkich poziomach umiejętności dostępny na wirearea.com
Analiza i zastosowanie tranzystorów bipolarnych: przewodnik dla użytkowników na wszystkich poziomach umiejętności dostępny na wirearea.com
Odkryj fascynujący świat tranzystorów bipolarnych, ich szerokie spektrum zastosowań oraz sposoby analizy w łatwy do zrozumienia przewodniku.
Zdrowe diety, które pozwalają przybrać na wadze
Zdrowe diety, które pozwalają przybrać na wadze
Sprawdź, jakich produktów nie powinno zabraknąć w diecie na przytycie!
Co spożywać przed treningiem?
Co spożywać przed treningiem?
Jak układać dietę przy regularnych treningach? Co jeść, żeby wspomagać rzeźbienie sylwetki i prawidłową pracę organizmu? Odpowiadamy na podstawowe pytania związane z posiłkami towarzyszącymi ćwiczeniom!
Ostatnie wpisy