Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kawior należy do grona produktów spożywczych uważanych za luksusowe, pomimo że obecnie jest znacznie lepiej dostępny niż kiedyś. Dobrej jakości kawior uchodzi za nie lada przysmak, który ma wielu miłośników na całym świecie – w tym także w Polsce.
Kawior to nic innego, jak solona ikra niektórych gatunków ryb, niemniej w ramach ciekawostki wypada nadmienić, że mianem tym określa się także jajka ślimaków. Aktualnie zdecydowana większość kawioru, jaki jest dostępny na globalnych rynkach, pochodzi z zaplanowanych hodowli. Historia tego przysmaku sięga wielu stuleci wstecz. W Rosji kawior był już doskonale znany w XII w., kiedy to jesiotr i pozyskiwany z niego kawior królewski trafił do oficjalnego jadłospisu na królewskim dworze. Do dziś zresztą kawior to jeden ze sztandarowych produktów stosowanych w rosyjskiej kuchni – nierozerwalnie się z nią kojarzy.
Wyróżnić można przynajmniej kilka rodzajów kawioru, ale mówi się o trzech głównych jego odmianach, pierwszą z nich jest kawior czerwony. Jest to przede wszystkim ikra ryb z rodziny łososiowatych. W tej grupie znajdują się m.in. kawior z łososia czy z gorbusza. Bardzo lubiany jest także czerwony kawior z pstrąga, który oprócz wysokich walorów smakowych ma mnóstwo cennych właściwości odżywczych.
Drugim podstawowym rodzajem kawioru jest kawior czarny zwany także rosyjskim. To wspomniany już wcześniej kawior jesiotrowy pozyskiwany z różnych ryb należących do rodziny jesiotrowatych ze szczególnym wskazaniem na bieługę, jesiotra gwieździstego i jesiotra zachodniego. Czarny kawior prawdziwie czarny jest jedynie z nazwy – występuje w dość szerokiej gamie barw, począwszy od srebrzystoczarnej, a na szarobrązowej kończąc.
I wreszcie trzecim najbardziej znanym, aczkolwiek bardzo drogim, rodzajem kawioru jest kawior biały nazywany też złotym, który pozyskuje się z jesiotra perskiego. Oprócz tego kawior pochodzi również z innych gatunków ryb – kawior z mintaja czy dorsza jest doskonałym tego przykładem.
Eksperci z działu rybnego Carrefoura zachęcają Polaków do sięgania po kawior nie tylko z powodu wyjątkowego smaku tego produktu. Jest on bardzo zdrowy. Przede wszystkim stanowi niezwykle bogate źródło kwasów omega-3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspomagają np. pracę serca i układu krwionośnego oraz pomagają w walce z depresją.
Oprócz tego kawior zawiera mnóstwo witaminy A poprawiającej wzrok, przyspieszającej gojenie ran i pobudzającej szpik kostny do wytwarzania czerwonych krwinek. W kawiorze nie brakuje także witamin z grupy B i witaminy D oraz magnezu, fosforu i wapnia. Poza tym o kawiorze często mówi się jako o silnym afrodyzjaku, lecz nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających to, że kawior z dorsza czy z innej ryby zwiększa popęd seksualny. Nie ma natomiast wątpliwości co do tego, że dzięki regularnemu spożywaniu kawioru poprawia się samopoczucie, co jest zasługa jego właściwości odżywczych.
Tradycyjnie kawior podawany jest schłodzony z blinami lub z tostem z masłem. Wyśmienicie smakuje także serwowany na pokruszonym lodzie z dodatkiem posiekanych cytryn, koniecznie z wysokogatunkowym pieczywem, np. żytnim. Kawior znakomicie sprawdza się też w roli dodatku do sushi oraz koreczków. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby go nie rozsmarowywać – zawsze nakłada się go w całości! Czarny kawior bardzo dobrze komponuje się z wódką i szampanem, a czerwony pasuje do białego wytrawnego wina.
Mówić o kawiorze, mamy na myśli głównie oryginalny przysmak. Tymczasem kawior znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także m.in. w kosmetyce. Z racji na to, że poprawia syntezę kolagenu spowalniającego pojawianie się pierwszych oznak starzenia skóry, jest używany do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Systematyczne stosowanie preparatów, które go zawierają, wyraźnie wspomaga walkę z licznymi niedoskonałościami takimi jak widoczne zaskórniki oraz przebarwienia. Dzięki nim skóra nabiera zdrowego kolorytu, poprawia się jej poziom nawilżenia oraz staje się jędrniejsza.
Na bazie kawioru powstaje ponadto sporo ekskluzywnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów.
Zakup dobrego kawioru to w praktyce nie lada wyzwanie. Dzieje się tak dlatego, że w sprzedaży nie brakuje rozmaitych zamienników kawioru czy wyrobów pochodnych lub nawiązujących do niego wyłącznie w nazwie. Poza tym kawior nie jest na tyle rozpowszechnionym przysmakiem, aby każdy miał doświadczenie w kupowaniu go. istnieje jednak kilka ważnych przesłanek świadczących o wysokiej jakości kawioru.
Na początek trzeba sprawdzić, czy pochodzi z legalnego źródła i jaką ma datę przydatności do spożycia. Należy sprawdzić strukturę ikry – nie ma ona prawa przyklejać się do palców. Najlepszy kawior pozyskuje się z jednego gatunku ryby i poddaje jednemu zasoleniu. Ma on spójny aromat, w którym nie wyczuwa się obcych nut zapachowych mogących świadczyć o tym, że mamy do czynienia z kawiorem gorszej jakości.
Zdj. główne: materiał od klienta