Polecamy
Jedz tłuszcze i spalaj tłuszcze, czyli podstawy diety ketogenicznej
DietaZdrowe odżywianie

Jedz tłuszcze i spalaj tłuszcze, czyli podstawy diety ketogenicznej

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Myśląc o diecie najczęściej wyobrażamy sobie restrykcyjny plan odżywiania z mnóstwem warzyw, owoców i niewielką ilością gotowanego mięsa. Dieta ketogeniczna (inaczej dieta ketogenna, tłuszczowa, keto) jest swoistym rodzynkiem wśród diet, a jej głównym założeniem jest rezygnacja z większości produktów bogatych w węglowodany na rzecz tych bogatych w tłuszcze.

Czym jest ketoza i jak działa?

Głównym zadaniem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Odbywa się to poprzez całkowite wykluczenie z jadłospisu produktów bogatych w glukozę, czyli cukry. W stanie ketozy organizm przestaje pozyskiwać energię z cukrów, szukając jej w innym dostępnym źródle – w tłuszczu.

Wywołanie ketozy i ketoadaptacja

Jednym z najtrudniejszych okresów diety ketonowej jest nie sama dieta i restrykcje, ale ketoadaptacja, czyli dostosowanie się organizmu do nowych warunków, tj. do pozyskiwania energii z tłuszczów, a nie jak do tej pory z węglowodanów. Samą ketozę wywołujemy oczywiście dietą tłuszczową. Wejście w stan ketozy trwa około 30 dni, a okres ten może wiązać się z różnymi dolegliwościami, do których należą.

•  zaparcia,
•  bóle brzucha,
•  bóle głowy,
•  biegunka,
•  rozdrażnienie,
•  zaburzenia snu.

W tym burzliwym okresie dieta powinna być bogata w takie produkty, jak jajka, tłuste ryby, wołowina, wieprzowina, kapusta kiszona, ogórki kiszone, brokuł, kalafior, papryka, smalec, masło, oliwa z oliwek, awokado, olej kokosowy. Po przejściu ketoadaptacji do diety można wprowadzić orzechy oraz nabiał, np. twaróg, sery pleśniowe, ser mozzarella, migdały, orzechy włoskie, tłuste mleka i śmietanki.

Bardzo ważne jest, aby w czasie przebywania na diecie ketogennej pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Substancjami wymagającymi uzupełnienia są między innymi:

•  sód,
•  wapń,
•  magnez,
•  potas,
•  witaminy z grupy B,
•  witaminy A, D, E, K
•  kwasy tłuszczowe omega-3.

Należy regularnie uzupełniać niedobory płynów i wypijać odpowiednie ilości wody. Jest to jeden z czynników, który odpowiada za dobre samopoczucie i wydolność fizyczną, zwłaszcza w okresie ketoadaptacji.

Zalety i wskazania do stosowania ketodiety

Jedną z najważniejszych zalet diety ketogenicznej jest szybka utrata tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym spożywaniu smacznych posiłków. Oprócz osób, chcących zrzucić kilogramy, dieta keto jest wskazana dla dzieci chorujących na padaczkę, gdyż zmniejsza częstotliwość napadów padaczkowych. W związku z rezygnacją z produktów bogatych w cukry, jest to idealny plan odżywiania dla diabetyków oraz dla osób z chorobami degeneracyjnymi, jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Dieta keto pomoże również osobom z autyzmem, nowotworami mózgu lub z bólami głowy.

Opublikowany przez Kuchnia Polska Catering Środa, 17 czerwca 2020

Wady i przeciwskazania do stosowania ketodiety

Dieta tłuszczowa nie jest przeznaczona dla wszystkich. Nie powinny decydować się na nią osoby cierpiące na choroby takie, jak:

•  przewlekłe zapalenie trzustki,
•  choroby wątroby,
•  kamica dróg żółciowych,
•  kamica nerek,
•  kwasice organiczne,
•  hipercholesterolemia.

Istotne jest, by przed zastosowaniem diety wykonać badania morfologiczne i biochemiczne krwi, dzięki którym zdiagnozujemy ewentualne dolegliwości ze strony wyżej wskazanych narządów. Jedną z wad jest przejście opisanej wyżej ketoadaptacji. Potrzeba ogromnych chęci i motywacji do pokonania początkowego okresu wprowadzania diety. Należy również zaznaczyć, że nie od razu zaczniemy chudnąć, gdyż wchodzenie w stan ketozy to proces, który wymaga czasu.

Niektórym może nie przypaść do gustu spora restrykcyjność diety tłuszczowej. Nieodpowiednie spożycie produktów i zjedzenie zbyt dużej ilości węglowodanów może wyprowadzić organizm ze stanu ketozy i proces będzie musiał zostać powtórzony.

Stosuj dietę z głową!

Dieta ketogeniczna przynosi wiele korzyści i może pomóc naszemu organizmowi, ale może też mu poważnie zaszkodzić. Pamiętaj, by przed przejściem na dietę tłuszczową wykonać odpowiednie badania i skonsultować się ze specjalistami, lekarzem i dietetykiem, którzy pomogą ci wprowadzić dietę w życie i będą czuwać, by nie spotkały cię żadne dolegliwości.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać ekonomiczną i efektywną stację ładowania dla twojego samochodu elektrycznego?
Jak wybrać ekonomiczną i efektywną stację ładowania dla twojego samochodu elektrycznego?
Porozmawiajmy o wyborze stacji ładowania dla samochodu elektrycznego, która będzie zarówno ekonomiczna, jak i efektywna. Odkryj kluczowe kryteria, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję.
Jak wykorzystać pełny potencjał twojego miniaturowego drona podczas nagrywania filmów 4K?
Jak wykorzystać pełny potencjał twojego miniaturowego drona podczas nagrywania filmów 4K?
Odkryj, jak maksymalnie wykorzystać możliwości swojego miniaturowego drona do tworzenia imponujących filmów 4K. Zdobądź praktyczne porady i wskazówki.
Powrót do aktywności fizycznej po długiej przerwie – od jakich ćwiczeń warto zacząć?
Powrót do aktywności fizycznej po długiej przerwie – od jakich ćwiczeń warto zacząć?
W artykule podpowiemy, jaka aktywność fizyczna sprawdzi się najlepiej!
Ostatnie wpisy