Regularnie trenujesz, sport to dla Ciebie przede wszystkim pasja i dobra zabawa, jednak przez kilka dni w miesiącu zastanawiasz się, czy aktywność fizyczna nie wpłynie niekorzystnie na Twoje zdrowie? Sprawdź, czy możesz ćwiczyć w trakcie miesiączki.
Na samą myśl o ćwiczeniach fizycznych podczas menstruacji przeszywa Cię dreszcz? Zupełnie niepotrzebnie – aktywność fizyczna o lekkim bądź umiarkowanym natężeniu nie tylko nie jest zabroniona podczas menstruacji, lecz nawet jest wskazana. Rodzaj i intensywność treningu musisz oczywiście dobrać odpowiednio do swojego samopoczucia i możliwości organizmu. Słuchaj sygnałów, jakie wysyła Twoje ciało. Gdy ból, zamiast słabnąć nasila się, to nie sięgaj po tabletkę przeciwbólową, tylko zrezygnuj z jednostki treningowej. Intensywne interwały zamień na ćwiczenia rozluźniające i odprężające. W przypadku, gdy masz bardzo obfite miesiączki, skonsultuj aktywność fizyczną z ginekologiem.
Niektóre kobiety unikają jakiegokolwiek wysiłku podczas miesiączki. Bóle menstruacyjne są w tej sytuacji główną wymówką. Zupełnie niepotrzebnie – jeżeli odpowiednio dobierzesz rodzaj aktywności fizycznej i intensywność treningu, to nie tylko nie pogorszysz swojego samopoczucia, lecz także możesz sprawić, że dolegliwości związane z menstruacją będą znacznie słabsze. Kluczową rolę odgrywa rodzaj uprawianej aktywności fizycznej, stopień wytrenowania organizmu czy też Twoje aktualne samopoczucie. Postaw na ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Zmniejsz intensywność jednostki treningowej, ale nie rezygnuj zupełnie z ruchu, chyba że dolegliwości bólowe znacznie się nasilają. Bardzo prawdopodobne jest to, że właściwie dobrane ćwiczenia zredukują napięcie oraz poprawią samopoczucie, często tak kiepskie podczas okresu.
Powinnam ćwiczyć w trakcie miesiączki ?
Wiecie, że to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez Kobiety…
Opublikowany przez Annę Paczek- Drapałą trener personalny instruktor Środa, 17 czerwca 2020
Wbrew temu, co może się niektórym wydawać, menstruacja to normalny stan w życiu każdej kobiety, który powtarza się cyklicznie. Okres trwa przeważnie 5-7 dni. Jeżeli każda kobieta uprawiająca sport miałaby przez ten czas rezygnować z treningów, to wyniki sportowe byłyby o wiele słabsze. Dlaczego zatem tak wiele kobiet unika aktywności podczas okresu? Niewłaściwe praktyki są głęboko zakorzenione w umyśle i sięgają czasów młodości. Zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego z powodu okresu wciąż jest powszechne.
Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności nastawione przede wszystkim na odprężenie i rozluźnienie ciała to najlepszy wybór na czas menstruacji. Lekki trening nie tylko pozwoli zadbać o ruch, lecz także przyczyni się do poprawy samopoczucia. Spokojny jogging czy przejażdżka na rowerze to gwarantowany wystrzał endorfin. Jeżeli podczas okresu regularnie łapiesz doła i wszystko wokół widzisz w ciemnych barwach, to, zamiast sięgać po kolejną paczkę chipsów, wyjdź na spacer i ciesz się pięknem przyrody wokół Ciebie.
Podczas okresu postaw na aktywność fizyczną, którą szczerze lubisz. Twój system nerwowy jest wystarczająco napięty – nie musisz przeżywać dodatkowej frustracji, zmuszając się do biegania, podczas gdy masz ochotę przepłynąć kilka długości basenu czy zrelaksować się, ćwicząc jogę. Chcesz wybrać się na przejażdżkę rowerową? To dobry pomysł, jednak unikaj trudnego terenu. Nierówne, leśne ścieżki zostaw na inny czas, dodatkowe wstrząsy mogą bowiem nasilić dolegliwości bólowe. Możesz także puścić z głośników muzykę relaksacyjną i wybrać zestaw ćwiczeń rozciągających.
Warto kilka słów powiedzieć także na temat aktywności, które raczej nie są zalecane przy okresie, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku dni, gdy krwawienie jest najbardziej intensywne. Trening interwałowy, intensywny długi bieg, wspinaczkę skałkową czy sporty zespołowe lepiej zostawić na inny czas, a skoncentrować się na treningu spokojnym, kojącym i przynoszącym ulgę w dolegliwościach związanych z miesiączką.
Nieustannie kontroluj swoje samopoczucie. Jeżeli coś zacznie Cię niepokoić, szybko przerwij trening. Masz wątpliwości, czy Twój stan zdrowia pozwala na aktywność fizyczną podczas menstruacji? Skonsultuj się z ginekologiem, a on odpowie na nurtujące Cię pytania.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik