Polecamy
Bieganie w upale – tych zasad musisz bezwzględnie przestrzegać!
BieganieTrenuj z nami

Bieganie w upale – tych zasad musisz bezwzględnie przestrzegać!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Żadna pogoda nie jest w stanie wpłynąć na Twoje plany treningowe? Dowiedz się, jak biegać w upale, aby nie zrobić sobie krzywdy!

Trening niezależnie od pogody

Na punkcie biegania jesteś zakręcona do tego stopnia, że gdy tylko usłyszysz magiczne zdanie „chodź pobiegać”, to czasem zapominasz sprawdzić, jaka pogoda jest za oknem? Świetnie! Taka pasja to doskonały sposób na oderwanie umysłu od codziennych trosk. Warto jednak do biegania podejść rozsądnie, zwłaszcza gdy trening odbywa się w trudnych warunkach.

Regularne bieganie zarówno latem, jak i zimą jest jak najbardziej możliwe. Jednak do takiego treningu trzeba się odpowiednio przygotować. Gdy z nieba leje się prawdziwy żar, a słupek rtęci na termometrze przekroczył trzydziestą kreskę, to nie jest to dobra pora na pierwszy trening. W trudniejszych warunkach biegać powinny wyłącznie osoby nieco bardziej doświadczone, które doskonale potrafią interpretować sygnały wysyłane przez organizm.

W jaki sposób pogoda wpływa na trening biegowy?

Wysoka temperatura powietrza zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem efektywnego treningu biegowego. W piekącym słońcu biega się o wiele trudniej. Organizm biegacza męczy się zdecydowanie szybciej. Coś na ten temat wiedzą z pewnością ultramaratończycy, którzy odważyli się pokonać trasę morderczego biegu Doliną Śmierci. Jest to ultramaraton rozgrywany w USA, uznawany, właśnie ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, za jeden z najtrudniejszych na świecie.

Nie musisz mieć jednak zajawki na biegi ultra, aby na własnej skórze przekonać się, jak bardzo uciążliwy potrafi być trening w upale. Każdy przebiegnięty kilometr to spotęgowany wysiłek organizmu. Planując poszczególne jednostki treningowe, weź pod uwagę warunki atmosferyczne.

W miarę możliwości dostosuj pory treningowe do temperatury powietrza. Jeżeli prognoza pogody przewiduje, że konkretnego dnia będzie niemiłosierny upał w południe, to zdecyduj się na biegania wczesnym rankiem lub późnym popołudniem – w tych porach warunki będą o wiele korzystniejsze.

W ostatnich dniach zrobiło się bardzo gorąco. 🌞 W takich warunkach bieganie i inne aktywności fizyczne stały się nie…

Opublikowany przez Kędzierzyn-Koźle aktywnie Piątek, 18 czerwca 2021

Jak się przygotować do biegania w upalne dni?

Czasem może się zdarzyć tak, że Twój plan dnia będzie napięty do granic możliwości i jedyną opcją będzie trening w upale. Zadbaj wówczas o komfort i bezpieczeństwo biegu. Zastosuj się do kilku prostych zasad, a zobaczysz, że upał będzie odrobinę mniej odczuwalny.

O prawidłowym nawadnianiu powinnaś pamiętać zawsze, niezależnie od pogody. Dwa litry płynów to absolutne minimum do wypicia każdego dnia. Weź pod uwagę, że w czasie upału, a tym bardziej podczas intensywnego wysiłku fizycznego, zapotrzebowanie organizmu na płyny rośnie jeszcze bardziej. Jeżeli zaniedbasz tę kwestię, to bardzo szybko możesz się odwodnić. Skrajne odwodnienie stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Nie zapominaj o tym!

Za każdym razem bierz ze sobą na trening butelkę z wodą. Może to być niegazowana woda mineralna lub też napój izotoniczny. Uzupełnienie elektrolitów jest niezmiernie istotne. Ich niedobór powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy, jak zawroty głowy, nudności albo bolesne skurcze mięśni zupełnie nieproporcjonalne do wysiłku, wówczas najlepiej się zatrzymaj, zakończ trening i sięgnij po coś chłodnego do picia.

Jak się ubrać na trening w upalny dzień?

Kolejna istotna sprawa to odpowiedni strój. Im cieplej, tym ubranie powinno być lżejsze i bardziej przewiewne. Zwróć uwagę nie tylko na koszulkę czy spodenki. Istotne są również buty. W upalny dzień najlepiej biega się w lekkich butach biegowych z przewiewną siateczką.

Oczywiście inne buty założysz na trening biegowy po asfalcie, a inne poprawią komfort biegu po lesie. Nie zapomnij o nakryciu głowy. Nawet cienka czapka z daszkiem czy przewiewna buffka mogą ochronić Cię przed udarem słonecznym.

Chroń skórę przed oparzeniami. Zanim wyjdziesz na trening (nawet jeżeli ma to być przebieżka trwająca zaledwie kilkanaście minut) posmaruj kremem z filtrem każdy centymetr ciała, który podczas treningu będzie wystawiony na oddziaływanie promieni słonecznych.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Joga, pilates, zumba – co wybrać?
Joga, pilates, zumba – co wybrać?
W dobie różnorodnych propozycji na aktywność fizyczną ciężko jest zdecydować, jaki rodzaj treningu wybrać. Sprawdź, jakie zalety ma joga, zumba czy pilates.
Jak wybrać idealny masaż dla swojego ciała i umysłu?
Jak wybrać idealny masaż dla swojego ciała i umysłu?
Odkryj, jak wybrać idealny masaż dla swojego ciała i umysłu. Zrozum korzyści różnych metod masażu, jakie mają na zdrowie i samopoczucie. Przewodnik pomagający znaleźć najlepszą terapię dla Ciebie.
Ciepło i wygoda w jednym: wybieramy najlepszą kurtkę do zimowej aktywności fizycznej
Ciepło i wygoda w jednym: wybieramy najlepszą kurtkę do zimowej aktywności fizycznej
Nawet najniższe temperatury i śnieg nie są w stanie powstrzymać cię przed aktywnością na świeżym powietrzu? To świetnie się składa, bo mamy dla ciebie poradnik, który pomoże ci w wyborze najlepszej sportowej kurtki zimowej. Dzięki niej zapewnisz sobie ciepło, wygodę, maksymalną swobodę ruchów i styl w trakcie każdego treningu!
Ostatnie wpisy