Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Polska dla wielu turystów z zagranicy uchodzi za atrakcyjne miejsce na spędzenie urlopu wakacyjnego. Polacy również doceniają uroki własnego kraju, lecz trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że zdecydowanie bardziej pociągają nas egzotyczne kraje. Sprawdźmy, jakie wady i zalety wiążą się z wakacjami spędzonymi w Polsce, a jakie za granicą, co warto zwiedzić, gdybyśmy jednak zdecydowali się zostać w kraju oraz o czym pamiętać, by ten czas zapisał się jako wspaniałe wspomnienie.
Polska jest relatywnie niewielkim krajem, a mimo to na jej obszarze znajdziemy różnorodne formy przyrodnicze oraz te stworzone przez człowieka. Swoją drogą, ta cecha rzutuje na atrakcyjność Polski w oczach zagranicznych turystów. Weźmy za przykład osób zamieszkujących Stany Zjednoczone – na powierzchni wiele setek mil rozciąga się krajobraz nizinny, równinny lub góry; Amerykanie często podróżują samolotami, chcąc jak najszybciej przedostać się z jednego wybrzeża na drugie. W Polsce właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Na niewielkim obszarze znajdziemy zgromadzone tuż obok siebie malownicze pejzaże i krajobrazy przyrodnicze i kulturowe, a więc:
Nie sposób wymienić wszystkich form przyrodniczych i kulturowych Polski, lecz powyższa lista powinna dać wyobrażenie na temat różnorodności naszego kraju. Z ostatnim punktem wiąże się również dziedzictwo niematerialne, a zatem legendy, kuchnia, zwyczaje i muzyka stosowna do danego konkretnego regionu Polski.
Jeżeli interesują nas zestawienia dotyczące pięknych zakątków kraju, warto zainspirować się rankingami takimi jak tu: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/wakacje-w-polsce-ranking-10-najpiekniejszych-miejsc-w-kraju/324.html.
Na liście znajdziemy bowiem zamki, porty, historyczne miasta oraz urokliwe zakątki, gdzie natura wysuwa się na pierwszy plan.
Niewątpliwą zaletą podróżowania po Polsce jest to, że w pewnym sensie zawsze będziemy się czuć jak w domu, bo wszędzie się porozumiemy – nie grozi nam bariera językowa. Osoby, które wciąż jeszcze nie czują się pewnie w operowaniu obcymi językami, mogą być spokojne.
Inną sprawą jest łatwość w podróżowaniu po kraju. I chociaż często narzekamy na polskie drogi, weźmy pod uwagę, że między poszczególnymi zakątkami Polski dzielą nas stosunkowo niewielkie odległości, a dzięki dość dobrze rozwiniętej sieci pociągów możemy dość szybko przemieszczać się między większymi miastami. Jeśli podróżujemy z małymi dziećmi, wakacje w Polsce tym bardziej powinny wydać nam się atrakcyjniejsze pod względem wygody. Podróż za granicę, zwłaszcza z małymi dziećmi, może być stresująca w wyniku zderzenia się z innymi realiami, zwyczajami, językiem.
W dobie otwartych granic warto, aby przynajmniej raz w życiu wybrać się na urlop za granicę. Tym bardziej, że nie musimy od razu wybierać miejsc gdzieś na skraju kuli ziemskiej, by pooddychać obcą kulturą i zobaczyć coś innego niż to, co oferuje nam Polska. Nawet kraje sąsiedzkie mogą nas zadziwić – w końcu każdy przeszedł swoją własną, unikalną historię, a ta historia odcisnęła się na ich kulturze, zwyczajach, architekturze.
Podróż za granicę jest świetną okazją do przetestowania w praktyce umiejętności językowych oraz umiejętności radzenia sobie w nietypowych warunkach. Jednakże te ten wysiłek wydaje się niczym w porównaniu do pięknych wspomnień, jakie możemy sobie zafundować. Tutaj po raz kolejny z pomocą przychodzą zastawienia: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/gdzie-w-lipcu-na-wakacje/573.html.
Miejsca takie jak Grecja, Włochy czy Tunezja są wciąż popularnymi kierunkami wakacyjnych wypraw Polaków. Pamiętajmy tylko, by przed podróżą zagranicą odpowiednio się przygotować.
Istotne jest skompletowanie wszelkich niezbędnych dokumentów – dowód oraz paszportu bądź wizy, jeśli wybieramy się poza granice Unii Europejskiej.
Palącą kwestią jest dojazd i nocleg. W przypadku noclegu musimy upewnić się, czy miejsce, które wybraliśmy, cieszy się wiarygodnością i dobrymi opiniami klientów; to łatwo zweryfikujemy, przeglądając oceny na sprawdzonych stronach.
Jeśli zadajemy sobie pytanie, czy na podróż po Europie lepiej wybrać się samolotem, czy autem, weźmy pod uwagę ceny paliwa w stosunku do cen za bilety lotnicze. Osobom wybierającym się na wakacje całą rodziną lub z paczką przyjaciół może bardziej opłacić się dojazd samochodem niż lot.
Ostatnia sprawa dotyczy ubezpieczenia turystycznego, o którym powinniśmy pamiętać, szczególnie decydując się na wakacje za granicą. Nie chodzi tylko o ubezpieczenie zdrowotne; odpowiednie rozszerzenia w polisie pomogą nam pokryć koszty za skradziony lub zgubiony bagaż czy za stłuczki wynikłe w konsekwencji jazdy po alkoholu.
Zdjęcie: materiał Klienta.