Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kwas β-metyloguanidynooctowy, powszechnie znany jako kreatyna, to substancja występująca naturalnie w ludzkim organizmie. W jej skład wchodzą trzy substancje: arginina, glicyna i metionina. O kreatynie mówi się głównie w kontekście zwiększania masy mięśniowej oraz ogólnej poprawy wydolności organizmu. Chcesz wiedzieć więcej na temat działania suplementów z kreatyną? Czytaj dalej!
Każdy, komu zależy na atletycznej sylwetce i spektakularnych wynikach w sporcie, z pewnością słyszał o konieczności sięgania po różnego rodzaju suplementy. Jednym z nich jest kreatyna, która według producenta wykazuje działanie wysoce regenerujące i budulcowe na tkankę mięśniową, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywana przez adeptów siłowni. Sprawdź, czym tak właściwie jest kreatyna, w jaki sposób działa i komu poleca się korzystanie z tego suplementu!
Kreatyna jest związkiem chemicznym, który występuje naturalnie w tkance mięśniowej i ścięgnach. Związek ten wytwarzany jest w procesie przemiany materii. Obecność kreatyny w organizmie jest niezbędna do tego, aby organizm mógł magazynować i uwalniać energię z mięśni. Osoby, które na co dzień poddają się intensywnym treningom, chętnie sięgają po kreatynę w formie suplementu diety, który umożliwia efektywne budowanie tkanki mięśniowej i znacząco poprawia wydolność organizmu.
Działanie suplementów diety z kreatyną polega na:
Choć suplementy z kreatyną kojarzą się głównie z dziedzinami sportu, które opierają się na sile i wytrzymałości mięśni, tak naprawdę korzyści płynące z sięgania po kreatynę docenią wszyscy ci, którzy chcą zoptymalizować swój trening i zbudować prawdziwie atletyczną sylwetkę. Naturalnym źródłem kreatyny jest mięso i owoce morza, dlatego suplementy z jej dodatkiem są szczególnie zalecane weganom i wegetarianom – w ich organizmach ryzyko wystąpienia deficytu tego związku chemicznego jest bowiem bardzo wysokie.
Najpopularniejszą, najbezpieczniejszą i najtańszą formą kreatyny jest monohydrat, składający się z cząsteczek kreatyny i cząsteczek wody. Oprócz tego, na rynku można znaleźć kreatynę występującą w formie: jabłczanu, cytrynianiu, ortoranu, esteru etylowego, hydrochlorku oraz chelatu magnezowego kreatyny. Rozmaitość form chemicznych i wszelkie modyfikacje kreatyny mają na celu zwiększenie jej przyswajalności w organizmie. Bardzo ważne jest zatem, aby przy wyborze stosownego suplementu, kierować się nie tylko formą chemiczną kreatyny, ale całkowitym składem preparatu.
Osoby zdrowe, które przyjmują kreatynę zgodnie z zaleceniami producenta, nie odnotowują żadnych skutków uczonych związanych z przyjmowaniem suplementu. Niemniej jednak, osoby cierpiące na dolegliwości związane z funkcjonowaniem nerek czy wątroby, powinny skonsultować suplementację kreatyny z lekarzem prowadzącym.
Zdjęcie: materiał Klienta.