Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Dlaczego rower 20 cali będzie najlepszy dla małego ucznia? Które parametry są tutaj najważniejsze? Czy poza rowerem trzeba kupić coś jeszcze? W naszym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania. Zachęcamy do lektury — po niej nie będzie już wątpliwości, jak wybrać idealny rower chłopięcy.
Po rowerku biegowym, z kółkami i ogólnie tych raczej niewielkich gabarytów przychodzi czas na pierwszy poważny jednoślad. Chłopcy w wieku od około 5-6 do 8 lat idealnie nadają się już do jazdy na rowerze 20 cali. Rower dla chłopca 20 cali sprawdzi się zatem w różnym terenie i na dłuższych dystansach, przy czym pamiętajmy, że dziecko zawsze musi mieć nad nim pełną kontrolę.
To jeszcze nie wszystko, gdyż to właśnie teraz zaczyna się prawdziwa zabawa, a to za sprawą jednego udoskonalenia. Rowery 20 cali z przerzutkami tylnymi mogą znacznie ułatwić, ale też i uprzyjemnić przejażdżkę. Do tego nie obejdzie bez dzwonka (lub innego sygnału ostrzegawczego) oraz świateł, odblasków i sprawnych hamulców, które są wymagane przez polskie prawo.
Każdy rower dziecięcy, tak samo dla chłopca, jak i dla dziewczynki, musi spełniał określone normy. Niezbędny jest między innymi właściwy rozmiar ramy, tak by zachować prawidłową pozycję podczas jazdy, swobodnie sięgać do kierownicy i dotykać podłoża co najmniej palcami stóp. W tym przypadku sugerujemy się długością nóg po wewnętrznej stronie — jeśli wynosi ona około 48 centymetrów, wówczas kupmy rower chłopięcy z 10-calową ramą, gdy jest więcej, na przykład około 53 centymetrów, wtedy lepsza będzie 11-calowa rama.
Nie bez znaczenia jest też fakt, by rower 20 cali dla chłopca był lekki. Waga odgrywa dużą rolę, szczególnie gdy podczas jazdy zdarzą się schody i będzie trzeba podnieść jednoślad lub zajdzie konieczność wspinania się z nim pod górę. Dodatkowo na lekkim rowerze łatwiej jest utrzymać dziecku równowagę i kontrolować tor jazdy.
Mamy już idealnie dobrany lekki rower dla chłopca 20 cali, teraz potrzebujemy jeszcze kilku akcesoriów. Podstawą jest oczywiście kask zapewniający bezpieczeństwo i ochronę głowy podczas ewentualnego upadku czy zderzenia. Musi on być indywidualnie dopasowany do obwodu głowy — nie za ciasny, ale też nie za luźny. Przyda się również regulacja uprzęży pod brodą oraz otwory wentylacyjne na całej powierzchni.
Zwróćmy też uwagę na wyściółkę kasku. W miejscach, gdzie styka się z głową, powinien być miękki i przyjemny materiał. Ponadto kaski występują w wielu wersjach kolorystycznych, od stonowanych po bardzo wyraziste.
Małemu rowerzyście potrzebne są jeszcze ochraniacze na łokcie i kolana wykonane z oddychających i elastycznych materiałów. Powinny przede wszystkim dobrze stabilizować stawy i amortyzować siłę ewentualnych upadków. Podczas zakupu patrzymy dodatkowo na regulację — nic nie powinno uwierać, uciskać ani ocierać. Możemy też kupić dziecku rękawiczki do jazdy na rowerze, które zwiększą komfort i przydadzą się szczególnie podczas dłuższych wycieczek.
Podsumowując, rower dla chłopca do 8. roku życia będzie miał 20 cali i ramę 10- bądź 11-calową. Do tego stosunkowo niską wagę, dobrej jakości koła, profilowaną kierownicę i… odpowiedni kolor. Ten ostatni parametr może skutecznie zachęcić do częstych przejażdżek. Pozwólmy dziecku wybrać kolorystykę i wzór roweru, a sami zadbajmy o wspomniane parametry techniczne.
zdjęcia: materiał graficzny od klienta