Polecamy
Dlaczego makramy stały się tak popularne?
Inne

Dlaczego makramy stały się tak popularne?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Makramy aktualnie przechodzą niesamowite ożywienie. Eksplozja popularności techniki, która się z tym wiąże, zaskoczyła niejednego. Dla wielu jednak jest to pierwsza okazja, aby skorzystać z jej istnienia. Czym są makramy?

Co to jest makrama?

Makrama to szczególna technika dekoracyjnego zaplatania sznurków, natomiast gotowe produkty, które dzięki niej powstają, nazywane są makramami. Używa się tutaj jedynie rąk, a żadne narzędzia przykładowo szydełko, igły czy druty się w tym przypadku nie pojawiają. Ta sztuka pozwala na wykonywanie rozmaitych ozdób czy praktycznych przedmiotów. z najbardziej pospolitego sznurka. Oczywiście w zależności od naszej inwencji twórczej, możemy coś wpleść pomiędzy poszczególne warstwy, tworząc przy tym oryginalne dzieło naszych rąk. Wśród najpopularniejszych przykładów znajdziemy makramy typu:

  • torby;
  • breloczki;
  • kwietniki;
  • podkładki na talerze;
  • ozdoby ścienne;
  • zakładki do książek.

Moda na makramy rozwija się w niezwykłym tempie w ostatnich latach, dzięki czemu bez problemu znajdziemy rozmaite instrukcje czy wzory na różne ozdoby ze sznurków. Ponadto mamy szerokie źródło inspiracji, co powoduje, że nietrudno o nowe pomysły na ozdoby do domu.

Makramy a ich symbolika

W przypadku niektórych technik oraz i wytworów spotykamy się z informacją, że mając podłoże w dalekiej kulturze, przypisuje się im mityczne znaczenia. Jeżeli mowa o makramach, taka symbolika nie istnieje. Jedynym co nadaje im jakiekolwiek zabarwienie emocjonalne, okazuje się sam zamysł artysty. Tutaj wpływ ma inwencja twórcza oraz cel powstania danej ozdoby tudzież dzieła. Poprzez poszczególne wzory czy supły możemy wskazywać na jakiś problem lub nasycać makramę pewnym napięciem, które później będzie do nas wracało, gdy już zakończymy prace nad danym elementem. Z reguły mają one cieszyć oko, jednak to również zależy od naszej woli. Jeżeli dążymy do tego, aby makrama napawała nas szczęściem, nic trudnego. Możemy także dążyć do tego, aby wyrażała ona smutek czy konsternację albo odstraszała złe duchy.

Do czego służą makramy?

Makramy mogą mieć różnorodne zastosowanie od podkładek pod talerze przez ozdoby ścienne po nawet zakładki do książek. Niektóre rozwiązania nie są tak oczywiste, jednak nic nie powinno ograniczać naszej wyobraźni. Z reguły makramy mają pozwolić nam na dekorację wnętrza i sprawienie, że przestrzeń będzie wizualnie przytulniejsza. Zatem jej podstawą jest funkcja estetyczna, gdyż ma wnosić do środka piękno oraz poprawiać nastrój. Największą popularnością cieszą się natomiast makramy ścienne. Są one umieszczone na specjalnym patyku, który pozwala jednocześnie nadać jej względnie prosty kształt i zwiększyć powierzchnię. Ponadto służy on do łatwiejszego wieszania dzieła w miejscu docelowym, jakim jest zazwyczaj ściana. Oczywiście możemy ją również umiejscowić w innym miejscu, przykładowo na ramie łóżka czy na drzwiach szafy. Tym samym pozwolimy sobie nadać pomieszczeniu charakteru właściwego dla naszego poczucia estetyki.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą regularna wspinaczka?
Jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą regularna wspinaczka?
Odkryj jak regularna wspinaczka wpływa na twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Czy zawsze marzyłeś o zdrowiu pełnym energii i dobrego samopoczucia? Przekonaj się, jak wspinaczka może Ci w tym pomóc.
Dlaczego pracownicy biurowi powinni wykonywać ćwiczenia McKenziego?
Dlaczego pracownicy biurowi powinni wykonywać ćwiczenia McKenziego?
Ćwiczenia McKenziego to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób pracujących za biurkiem, które borykają się z bólami kręgosłupa.
Co warto wiedzieć o suplementacji?
Co warto wiedzieć o suplementacji?
Zastanawiasz się, czy warto wzbogacić swoje odżywianie o regularną suplementację? Przeczytaj, co warto wiedzieć o suplementach diety.
Ostatnie wpisy