Polecamy
Witamina E – wpływ na organizm
SuplementacjaZdrowe odżywianie

Witamina E – wpływ na organizm

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Witamina E nazywana jest też witaminą młodości i płodności. Z powodu wykazywanego działania na ludzkie ciało wykorzystuje się ją w lekach, suplementach i kosmetykach. Za jakie procesy w organizmie odpowiada witamina E? Jakie są najlepsze źródła tej cennej substancji?

Witamina E a układ krwionośny i nerwowy

Witamina E uczestniczy w syntezie substancji przeciwkrzepliwych. Dodatkowo pomaga utrzymać optymalną przepuszczalność błon komórkowych. Chroni też czerwone krwinki oraz zmniejsza zlepianie się płytek krwi. Przeciwdziała zakrzepom, bierze udział w ekspresji genów, a także uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych.

Witamina E a płodność i ciąża

Substancja nazywana jest witaminą płodności, dlatego że wpływa na wytwarzanie nasienia przez mężczyzn. Witamina E okazuje się niezbędna również w przypadku kobiet. Wykazuje dobroczynny wpływ na owulację i rozwijanie się komórek płciowych. Dzięki niej kobiece narządy rozrodcze funkcjonują prawidłowo. Witamina pomaga utrzymać ciążę oraz odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Jej właściwa podaż pozwala uniknąć poronień, wcześniactwa u dziecka czy powstawania wad wrodzonych u noworodków.

Witamina E zwalcza wolne rodniki

Witamina E należy do najsilniejszych przeciwutleniaczy. Zatrzymuje powstawanie reaktywnych form tlenu w organizmie podczas utlenianiu tłuszczu. Substancja chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zapobiega rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. Spowalnia też proces starzenia się skóry. Dzięki witaminie można przez dłuższy czas cieszyć się gładką, jędrną skórą i młodym wyglądem.

Pozostałe właściwości witaminy E

Witamina E bierze udział w transportowaniu tlenu do komórek mięśniowych. W ten sposób substancja poprawia wydolność mięśni. Witamina E wpływa też korzystnie na działanie komórek odpornościowych oraz wspomaga ich pracę. W ten sposób substancja pomaga chronić organizm przed infekcjami. Ponadto witamina E zwiększa skuteczność insuliny aplikowanej przez cukrzyków. Może również łagodzić lub redukować objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego – nerwowość, tkliwość piersi i bóle głowy.

Najlepsze źródła witaminy E

Potrzebnej organizmowi witaminy E dostarczają przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego. Dobrymi źródłami substancji są nasiona (słonecznika, dyni, sezamu, pestki winogron, zarodki pszenicy), orzechy (włoskie, migdały) oraz tłuszcze, które się z nich uzyskuje. Witamina obecna jest także w pełnoziarnistych produktach zbożowych (makaronach, pieczywie i innych wypiekach), oliwkach oraz kaszach. Można znaleźć ją również w botwinie, szpinaku, jarmużu, marchewce, szparagach, jagodach, malinach, jeżynach albo awokado. Substancji dostarczają też produkty odzwierzęce – mleko i jego przetwory oraz jajka. Witaminą E bywają też wzbogacone kosmetyki, szczególnie kremy mające przeciwdziałać przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz olejki do włosów.

Nie można nie doceniać wpływu witaminy E na organizm człowieka. Substancja uczestniczy bowiem w licznych procesach zachodzących w ciele, zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów, wspiera pracę mięśni i wspomaga płodność. Witamina działa korzystnie również na skórę i włosy, pozwalając zachować je w dobrej kondycji. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem i urodą, musimy zadbać o prawidłową podaż substancji w diecie. Warto zastosować też kosmetyki wzbogacone witaminą E, by zredukować niedoskonałości i poprawić stan włosów.

Bardzo wiele osób łyka witaminy jak cukierki 💊 Bo przecież nie można przedawkować witamin. Oczywiście to MIT!!!…

Opublikowany przez Dr.Max – zdrowa pielęgnacja Środa, 3 października 2018

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zaburzenia związane z autyzmem, problemami pamięci i zaburzeniami psychotycznymi wpływają na codzienne funkcjonowanie?
Jak zaburzenia związane z autyzmem, problemami pamięci i zaburzeniami psychotycznymi wpływają na codzienne funkcjonowanie?
Artykuł tłumaczy, jak zaburzenia związane z autyzmem, problemami pamięci i zaburzeniami psychotycznymi wpływają na codzienne funkcjonowanie. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o tych stanach i strategiach radzenia sobie z nimi.
Czym jest rowerek biegowy trójkołowy dla dziecka?
Czym jest rowerek biegowy trójkołowy dla dziecka?
Obecnie panuje duże zainteresowanie różnego rodzaju pojazdami dla najmłodszych, dzięki którym mogą spędzić miło i aktywnie wolny czas, cieszyć się urokami pięknej pogody. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje rowerek biegowy trójkołowy dla dzieci.
Prawidłowa technika biegania kluczem do osiągnięcia zakładanego celu
Prawidłowa technika biegania kluczem do osiągnięcia zakładanego celu
Dbając o prawidłową technikę biegania, możemy poprawić nie tylko osiągane wyniki, ale również ustrzec się kontuzji i dolegliwości bólowych.
Ostatnie wpisy