Dieta sportowca — co jeść?
- 304 Odsłon
- Natalia Rozmiarek
- 26 października 2022
- Dieta Zdrowe odżywianie Ten wpis przeczytasz w 3 min.
Artykuł sponsorowany
Sportowcy muszą szczególnie uważać na swoją dietę. Dobrze zbilansowane posiłki to podstawa. Zobacz, co jeść, jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie.
Jakiej diety przestrzegać?
Węglowodany powinny być podstawą twojej diety, jeśli jesteś sportowcem, ponieważ są one optymalnym źródłem energii. Materiał energetyczny i budulcowy to przede wszystkim białka, zaś tłuszcze, których udział powinien być mniejszy niż węglowodanów, także zapewnią ci energię. Nie możesz zapomnieć również o odpowiednim nawodnieniu, które zapewni ci woda borjomi.
Węglowodany
Najlepszym paliwem energetycznym dla organizmu, a zwłaszcza mięśni i tkanek stanowią produkty węglowodanowe. U osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie na nie wynosi około 60-70%. Zwróć uwagę jednak na to, aby były to węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Znajdziesz je w produktach pełnoziarnistych, makaronach gotowanych al dente, niektórych owocach oraz w większości warzyw.
Białko
Na prawidłowy wzrost i rozwój mięśni pozwoli ci białko. Warto, aby pochodziło ono z różnych źródeł, jak chude mięso i drób, mleko, wędliny, jajka czy sery. Batony herbalife także doskonale się do tego nadają. Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, twoje zapotrzebowanie na białko wynosi około 2 g na 1 kg masy ciała — jednak pamiętaj, że będzie to zależne od wielu czynników, jak na przykład od rodzaju i intensywności treningu, wieku, płci, a także od ogólnego stanu organizmu.
Tłuszcze
Około 25-30% całkowitego zapotrzebowania na energię powinny stanowić tłuszcze. Muszą to być jednak zdrowe tłuszcze. Wybieraj produkty, które zawierają jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ich źródłem będą na przykład tłuszcze rybie czy oleje. Ogranicz zaś tłuszcze zwierzęce.
O jakich witaminach powinien pamiętać sportowiec?
Istotnym elementem diety sportowca są witaminy i minerały. Duża aktywność fizyczna może być przyczyną strat tych składników, czego konsekwencją może być brak energii, osłabienie, spadek koncentracji, senność czy obniżenie wydolności fizycznej.
Twój organizm przy wysiłku fizycznym ma większe zapotrzebowanie na witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Dieta sportowca musi zawierać także odpowiednie ilości miedzi, żelaza, sodu, cynku, magnezu, potasu i wapnia, które to tracisz wraz z potem. Jeśli nie potrafisz dostarczyć ich odpowiednią dietą, wspomóż się suplementami diety, które znajdziesz na przykład na stronie https://primabiotic.pl/product-category/suplementy/suplementy-dla-sportowcow/.
Zdjęcie główne: pexels.com/Mikhail Nilov
Copywriterka, która zainteresowała się słowem pisanym dzięki fascynacji literaturą. W wolnym czasie poza czytaniem w łóżku hobbystycznie gra w piłkę nożną oraz koszykówkę.
- Patrycja o Praca i pasja w jednym! Jak zostać instruktorką zumby?
- Jola o Trening fitness dla bardzo początkujących z Paulą Piotrzkowską
- lamparska o 10-minutowy trening unoszący i ujędrniający biust (FitDoncia)
- Patrycja o Do czego prowadzi przewlekły brak dobrej jakości snu
- albatros o Metoda pilates – na czym polega ten rodzaj treningu i kto może go wykonywać?