Polecamy
Dieta koktajlowa a aktywność fizyczna – czy każda kobieta może sobie na nią pozwolić?
DietaZdrowe odżywianie

Dieta koktajlowa a aktywność fizyczna – czy każda kobieta może sobie na nią pozwolić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Juicing to jeden z najpopularniejszych trendów w odżywianiu. W ciągu 15 dni diety można zgubić nawet do 4 kg!

Na czym polega dieta koktajlowa?

Jak sama nazwa wskazuje, że sposób odżywiania opiera się na przyjmowaniu warzywnych lub owocowych koktajli. W zależności od autora diety proporcje i plany mogą się nieco od siebie różnić, ale główne założenie jest takie samo. Pełnowartościowe posiłki są zamienione na zmiksowane napoje na bazie mleka, wody, jogurtów, kefirów lub maślanki. Wszystkie używane w diecie składniki można dopasowywać do indywidualnych preferencji użytkownika.

Najpopularniejszą dietą koktajlową jest program Body Reset stworzony przez Harleya Pasternaka. Cykl diety trwa łącznie 15 dni i jest podzielony na 3 etapy. Każda z części liczy 5 dni, w trakcie których zmieniają się składniki koktajli oraz ich spożywana liczba.

Dieta koktajlowa- to jedna z najprzyjemniejszych opcji odchudzania.😍
Opiera się bowiem na smacznych, zdrowych oraz…

Opublikowany przez Zdrowe Odżywianie to Kilogramów Spalanie. Wtorek, 30 października 2018

Jak stosować dietę koktajlową?

Pierwszy etap diety Body Reset oparty jest na koktajlach w trzech kolorach. Napoje białe są przygotowywane na bazie nabiału, dzięki czemu zawierają dużo białka i wapnia. Takie koktajle mają zastępować śniadanie.

Pora obiadowa to czas spożywania czerwonych koktajli, które składają się z dużej ilości owoców. Składniki w nich zawarte mają dodawać energii i dawać uczucie sytości. Na koniec dnia autor diety zaplanował zielone koktajle. W ich skład wchodzą głównie warzywa zawierające dużo błonnika i mało kalorii, na przykład szpinak, ogórki czy brokuły. Oprócz przyjmowania koktajli, w ciągu dnia można pozwolić sobie na dwie niskokaloryczne przekąski, których zawartość energetyczna nie może przekraczać 200 kcal.

Drugi etap pozwala na ograniczenie diety do dwóch koktajli dziennie, na przykład białego śniadaniowego i zielonego na kolację. Na obiad można zjeść standardowy posiłek, który będzie mieścić się w limicie kalorycznym. Kolejność koktajli i jednego posiłku można dowolnie wymieniać. W ostatnich 5 dniach diety koktajlowej uczestnik pije napój warzywno-owocowy tylko o poranku, a resztę jadłospisu dnia uzupełnia pełnowartościowymi posiłkami.

Zalety i efekty diety koktajlowej

15-dniowe spożywanie koktajli pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Dieta koktajlowa pozwala na zbicie od 2 do 4 kilogramów wagi. Osoby z większą masą mają szansę na zwiększenie tego wyniku, jednak należy pamiętać, że będzie to głównie woda, a nie tkanka tłuszczowa.

Dodatkową zaletą diety koktajlowej jest detoks organizmu. Przyjmowanie warzywnych i owocowych napojów oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn, ułatwia procesy trawienne i poprawia metabolizm. Przeprowadzone badania nad dietą koktajlową dowodzą, że regularnie spożywane smoothie poprawiają stan skóry, włosów i paznokci. Dzięki diecie wzmacnia się także odporność organizmu, zwiększa poziom energii oraz poprawia przyswajanie składników odżywczych zawartych w warzywach i owocach.

Zalecenia diety koktajlowej pozwalają na jednoczesne stosowanie wysiłku fizycznego. Musi on jedynie być odpowiednio zbilansowany, tak, by nie nadwyrężyć i wyczerpać organizmu. Prawidłowo dobrany plan ćwiczeniowy może zwiększyć efektywność stosowanego jadłospisu.

Przeciwwskazania do stosowania diety

Rozpoczęcie diety koktajlowej powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem lub profesjonalnym dietetykiem. Trzydniowa terapia napojami nie zaszkodzi żadnej zdrowej osobie, jednak długoterminowe żywienie się zmiksowanymi warzywami i owocami może mieć negatywny wpływ na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania diety koktajlowej jest cukrzyca, nadczynność tarczycy, nowotwory oraz choroby układu trawiennego. Ograniczenie jadłospisu do smoothie jest niewskazane szczególnie dla kobiet w ciąży.

Dieta koktajlowa jest niskokaloryczna i bogata w wiele minerałów, jednak należy pamiętać, że warzywa i owoce nie dostarczą wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Z tego powodu przed rozpoczęciem diety, należy dokładnie zapoznać się z zawartością mikroelementów w każdym stosowanym produkcie, aby móc odpowiednio zbilansować przygotowywane posiłki.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Brzuszki a płaski brzuch – czy kobiety powinny wykonywać to popularne ćwiczenie?
Brzuszki a płaski brzuch – czy kobiety powinny wykonywać to popularne ćwiczenie?
Sprawdź, jaki wpływ na organizm kobiety mogą mieć systematycznie wykonywane brzuszki!
Czy pilates pomoże mi poprawić postawę? – Zrozumieć korzyści z treningu
Czy pilates pomoże mi poprawić postawę? – Zrozumieć korzyści z treningu
Artykuł pokazuje jak pilates przyczynia się do poprawy postawy. Dowiedz się jak ta forma treningu wpływa na elastyczność, równowagę i ogólną kondycję mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy.
Jak ćwiczyć silną wolę, aby zrealizować plany treningowe?
Jak ćwiczyć silną wolę, aby zrealizować plany treningowe?
Często podejmujesz wyzwania, z których szybko rezygnujesz? Najwyższy czas, aby popracować nad silną wolą. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Ostatnie wpisy