Polecamy
Detoks jaglany, czyli jak pozbyć się toksyn z organizmu i nie odczuwać głodu
DetoksZdrowe odżywianie

Detoks jaglany, czyli jak pozbyć się toksyn z organizmu i nie odczuwać głodu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dieta oczyszczająca może nie tylko poprawić ogólne samopoczucie, kondycję fizyczną czy wygląd, ale także korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednym z tego typu sposobów odżywiania jest detoks jaglany.  

Dlaczego warto przeprowadzić detoks jaglany? 

Dieta oparta na kaszy jaglanej jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na odtrucie całego organizmu. Co ciekawe jest to dieta, którą mogą stosować wszystkie osoby zdrowe, które nie lubią uczucia głodu, gdyż oprócz korzystnego działania, dieta ta jest bardzo pożywna. Dodatkowo detoks jaglany to idealne rozwiązanie dla osób, które nie tolerują glutenu, ponieważ w kaszy jaglanej nie występuje ta substancja. Co więcej, detoks jaglany pomaga oczyścić jelita z resztek pokarmu, wzmocnić odporność, zmniejszyć dolegliwości związane z zaburzeniami układu trawiennego i dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin z grupy B i E, żelaza, miedzi, błonnika oraz krzemu. Zasadowe właściwości kaszy jaglanej odkwaszają organizm i przyspieszają przemianę materii, dzięki której oprócz szkodliwych toksyn można pozbyć się także kilku zbędnych kilogramów. Detoks jaglany wpływa także na poprawę wyglądu i kondycji skóry, włosów oraz paznokci.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas detoksu jaglanego? 

Tak jak w przypadku każdej diety oczyszczającej organizm detoks jaglany może być stosowany tylko przez pewien czas. W przypadku detoksu jaglanego czas ten można nieco wydłużyć, gdyż cała dieta nie opiera się wyłącznie na kaszy jaglanej, a na znacznym zwiększeniu jej ilości w codziennym jadłospisie. Eksperci sugerują, że optymalny czas trwania diety opartej na kaszy jaglanej to 12 dni, jednak przy dobrym samopoczuciu czas ten można wydłużyć do 21, a nawet 28 dni. Bezpieczne przeprowadzenie całej diety opiera się na restrykcyjnym przestrzeganiu wszystkich zaleceń oraz dokładnej obserwacji swojego organizmu. Po kilku dniach detoksu mogą zacząć występować typowe objawy, takie jak bóle głowy, senność, osłabienie czy problemy trawienne, jednak po kolejnych kilku dniach powinny one zniknąć. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, wątpliwości czy pytań, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dietetykiem.  

W jaki sposób przeprowadzić detoks jaglany? 

Jednym z najważniejszych założeń diety opartej na kaszy jaglanej jest codzienne picie szklanki ciepłej wody alkalicznej. Zaleca się, by wodę przyjmować bezpośrednio po przebudzeniu, przed zjedzeniem pierwszego posiłku. Według podstawowych założeń diety każde śniadanie powinno być także poprzedzone przygotowaniem kleiku na bazie siemienia lnianego. Najważniejsze są pierwsze dwa dni, podczas których należy spożywać tylko zupę z kaszy jaglanej. Do jej przygotowania oprócz samej kaszy dodaje się gotowane warzywa, standardowo wykorzystywane w przepisach na zupy, między innymi marchew, ziemniaki czy pietruszkę. Istotne jest, aby danie przyprawić zdrowymi ziołami, takimi jak tymianek, lubczyk, bazylia, ziele angielskie, kurkuma, majeranek czy kminek oraz imbir, chili, pieprz i sól. Po dwóch dniach można rozszerzyć codzienny jadłospis o warzywa i owoce, z których należy przygotować każdy z posiłków przyjmowanych w ciągu dnia. W każdym z  dań powinna znaleźć się kasza jaglana, dlatego przed rozpoczęciem detoksu warto poznać kilka sprawdzonych przepisów na potrawy z jaglanką w roli głównej. 

Zdjęcie główne: Eva Elijas/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
„Motylki, pelikany, skrzydełka” – jak uporać się z problemem obwisłych ramion?
„Motylki, pelikany, skrzydełka” – jak uporać się z problemem obwisłych ramion?
Chcesz wzmocnić mięśnie ramion i pozbyć się zwisających motylków? Przekonaj się, jaki trening da Ci najlepsze efekty!
FIWE Future Star – zgłoś się do konkursu!
FIWE Future Star – zgłoś się do konkursu!
Wyróżniasz się na scenie sportów walki? Twoi klienci traktują trening z Tobą jako trenerką personalną jak przyjemność i wracają po […]
Jak wzmocnić i chronić stawy podczas aktywności fizycznej?
Jak wzmocnić i chronić stawy podczas aktywności fizycznej?
Uprawianie sportu jest w obecnych czasach czymś niezwykle istotnym. Ze względu na siedzący tryb życia, jaki prowadzi wiele osób, niezbędne jest wprowadzenie do codziennej rutyny ćwiczeń.
Ostatnie wpisy