Polecamy
Jaki wpływ na kobiecą figurę mają sztuki walki?
Wasze hobby

Jaki wpływ na kobiecą figurę mają sztuki walki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sztuki walki wpływają nie tylko na kondycję fizyczną, ale także na stan psychiki. Dla kobiety każdy z tych aspektów jest istotny, ale warto sprawdzić, jak sztuki walki wpływają na budowę kobiecego ciała!

Znane kobiety, które trenują sztuki walki

Przykładów silnych kobiecych postaci medialnych, które ćwiczą sztuki walki, nie trzeba daleko szukać. Najbardziej znaną i utytułowaną Polką jest występująca w UFC Joanna Jędrzejczyk – zawodniczka mieszanych sztuk walki, która na swoim koncie ma trzy zawodowe tytuły mistrzyni świata. Ze sztuk walki, które trenuje do swoich walk, można wymienić boks, muay thai i kickboxing. Swoją aktywnością w treningu sztuk walki chwaliły się również gwiazdy – Jennifer Lopez, Aleksandra Lima, Angelina Jolie czy Doutzen Kroes. Doświadczenie każdej z tych kobiet może stać się inspiracją dla innych!

I’m so sore after yesterday’s strength training but super happy that I did an amazing grappling training at Kaiser…

Opublikowany przez Joannę Jedrzejczyk Środa, 21 października 2020

Zalety trenowania sztuk walki

Trenować może każdy. Wszystkie umiejętności przyjdą z czasem, podstawą jest zaangażowanie, cierpliwość i systematyczność. Jak większość treningów, również sztuki walki poprawiają wydolność fizyczną organizmu, budują i wzmacniają mięśnie, a także zwiększają mobilność ciała. Sztuki walki są wymagające, dlatego ćwiczenia z nimi związane świetnie rozciągała ciało i poprawiają wydolność oddechową. Dodatkowo pozytywnie oddziałują na psychikę, koncentrację, ogólne samopoczucie, nastrój i dyscyplinę. Wschodnie sztuki walki zawierają w sobie elementy medytacji lub jogi, by wzmocnić umiejętność zachowania spokoju i skupienia. Pozwalają również na samoobronę w razie ataku, dzięki czemu zwiększa się także nasza pewność siebie.

Jak sztuki walki wpływają na kobiece ciało?

Ćwiczenia związane ze sztukami walki budują przede wszystkim mięśnie, w których pojawia się siła. Rozbudowują się ręce, plecy, uda i łydki. Nie oznacza to wzrostu wagi, lecz utratę nadmiernej tkanki tłuszczowej. W miejsce dotychczasowych fałdek i zbędnych kilogramów pojawiają się wyrzeźbione mięśnie. Dzięki systematycznym treningom wzrośnie także świadomość własnego ciała, co jest szczególnie istotne dla samooceny kobiet. Sztuki walki mogą szybko zmęczyć organizm, ale świetnie sprawdzają się jako dobry trening kardio, zwiększający wydolność całego ciała.

Jak wybrać sztukę walki dla kobiety?

Na rynku można znaleźć wiele szkół oferujących zajęcia z rozmaitych sztuk walki. Konkretną dyscyplinę należy jednak dobrać do indywidualnych potrzeb zawodniczki. Przyjęło się, że dla kobiet najbardziej efektywne są sztuki, które pomogą im w łatwy sposób odeprzeć podstawowe formy ataku. Wynika to z anatomicznych uwarunkowań, według których kobieta ma mniejszą budowę kości i mniejszą siłę w mięśniach. Nie jest to oczywiście zasada, jednak biologicznie kobietom będzie łatwiej trenować karate niż judo, które wymaga dużej siły fizycznej oraz znacznej masy ciała.

Treningi nie wszystkich sztuk walki będą pomocne w budowaniu wymarzonej sylwetki. Regularne ćwiczenia będą zwiększać możliwości fizyczne organizmu oraz poprawiać formę, jednak mogą nie dać pożądanych rezultatów. Dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie, research i jasne określenie swoich oczekiwań, wówczas wybór sztuki walki z pewnością okaże się sukcesem.

Sztuki walki odpowiednie dla kobiet

Pośród dyscyplin, które można polecić kobietom znajduje się krav maga, czyli sztuka opracowana z myślą o szybkiej i skutecznej samoobronie. Technika ta zakłada obezwładnienie przeciwnika przy jak najmniejszym wysiłku.

Równie atrakcyjna może być tradycyjna, japońska sztuka walki wręcz, opierająca się na zasadzie „ustępliwość pokonuje siłę”. Ustąpienie silniejszemu przeciwnikowi ma dać ostatecznie przewagę słabszemu zawodnikowi, tak by zniwelować siłę oponenta.

Wśród sztuk walki odpowiednich dla kobiecej anatomii znajduje się również karate, muay thai, aikido, które pomoże się wyciszyć czy boks i kick-boxing, które pozwolą na szybkie spalanie kalorii i dynamiczny trening.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wrócić do formy po porodzie?
Jak wrócić do formy po porodzie?
Ciąża i poród to duży wysiłek dla kobiecego organizmu. Sprawdź, jak bezpiecznie wrócić do formy i aktywności fizycznej.
Trening cardio FULL BODY – spalanie i ujędrnianie (Codziennie Fit)
Trening cardio FULL BODY – spalanie i ujędrnianie (Codziennie Fit)
Najlepszy trening to taki, który pozwala nie tylko w krótkim czasie pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, ale przy okazji ujędrnia […]
Czy warto nauczyć się pływać? Korzyści wynikające z tej aktywności
Czy warto nauczyć się pływać? Korzyści wynikające z tej aktywności
W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom nauki pływania i dowiemy się, dlaczego warto podjąć tę przygodę.
Ostatnie wpisy