Na czym polega Ashtanga, czyli dynamiczna odmiana jogi?
- 1868 Odsłon
- 30 marca 2021
- Joga Trenuj z nami Ten wpis przeczytasz w 4 min.
Na praktykę jogi przeważnie decydują się osoby, którym zależy na spokojnym treningu. Jeżeli szukasz jednak nieco dynamiczniejszej odmiany, to Ashtanga będzie dla Ciebie idealnym wyborem!
Power joga – trening dynamiczny
Kochasz ruch i nie wyobrażasz sobie bez niego życia? Może się zdziwisz, ale nie każda praktyka jogi to statyczne trwanie przez dłuższy czas w tych samych asanach. Ashtanga zakłada, że ciało musi pozostawać w ruchu. Przejścia pomiędzy pozycjami w ramach sekwencji muszą być jednak maksymalnie płynne. Liczy się skupienie i odpowiednia technika oddechu. Połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że trening staje się jeszcze efektywniejszy. Ta odmiana jogi umożliwia stały rozwój. Występują w niej aż trzy stopnie zaawansowania, które można osiągnąć jedynie dzięki regularnej praktyce i rozwojowi osobistemu. Praktyka jogi wymaga cierpliwości. Tu nie ma miejsca na dopalacze czy polepszacze formy. Musisz znaleźć wewnętrzną harmonię i z niej czerpać siłę do rozwoju osobistego.
5 korzyści z praktyki Ashtanga Vinyasa Jogi!
🌞 Poprawa koncentracji, dzięki wykonywanym technikom oddechowym oraz…Opublikowany przez Akademia Ruchu Środa, 25 października 2017
Praktyka jogi – samodzielna czy z trenerem?
Każdy sport i trening wymaga ćwiczeń (przynajmniej początkowo) pod okiem kogoś bardziej doświadczonego. Niewłaściwa postawa podczas treningu, nieprawidłowe napięcie mięśni czy niepoprawne przechodzenie pomiędzy asanami wpłynie nie tylko na mniejszą efektywność wykonywanych ćwiczeń, lecz może skutkować również kontuzjami. Jeżeli jesteś dopiero na początku swojej przygody z jogą, jeszcze niewiele wiesz o asanach i brakuje Ci praktyki w tym temacie, to zapisz się na zajęcia do szkoły jogi. Samodzielne podejmowanie prób treningowych może nie przynieść dobrych efektów. Z czasem, gdy opanujesz podstawy, trening w domowym zaciszu będzie jak najbardziej możliwy.
Ashtanga – wzmocnij nie tylko ciało, ale i umysł
Są osoby, które wybierają treningi jogi, traktując te ćwiczenia jako sposób na wypracowanie smukłej sylwetki. Owszem, każdy rodzaj ćwiczeń, zwłaszcza jeżeli sesje treningowe będą wykonywane regularnie, przyczyni się do przyspieszenia procesu spalania tkanki tłuszczowej i sprawi, że mięśnie staną się mocniejsze. Czy jednak w jodze chodzi wyłącznie o aspekt wizualny? Przed takim podejściem do tematu przestrzegają zwolennicy jogi, podkreślając przy tym, jak istotny jest aspekt duchowy. Człowiek, który ćwiczy na macie, powinien bowiem koncentrować się też na tym, aby wzmacniać swojego ducha.
Wypracuj poprawną postawę
Praktyka jogi, nawet jej dynamicznej odmiany, to doskonała propozycja dla osób kochających precyzję. Podczas treningu nie można się nigdzie spieszyć. Musisz zadbać o to, aby Twoje ciało ogarnęła harmonia, bo tylko wówczas ruchy będą idealnie płynne. Prawidłowe wykonywanie asan wymaga wielu treningów, zwłaszcza jeżeli chodzi o trudniejsze pozycje. Każda część ciała powinna się znaleźć w określonej pozycji, co na początku może wydawać się bardzo trudne, jednak z czasem, mięśnie Twojego ciała przyzwyczają się do określonej sekwencji ruchu i cały trening będziesz wykonywać w sposób półautomatyczny. Pozwoli to na oderwanie się od spraw przyziemnych i skoncentrowanie się na prawidłowym oddechu.
Ashtanga – jakie korzyści może przynieść dynamiczna joga?
Smukłe ciało i delikatnie zarysowane mięśnie to efekt wytężonej pracy podczas treningów. Czy jednak w jodze chodzi tylko o to, aby mieć piękne ciało? Korzyści z regularnej praktyki można wskazać o wiele więcej. Gdy zaczynasz przygodę z jogą, to Twoje ciało jest spięte, a Ty jesteś kłębkiem nerwów. Z czasem jednak rozluźnisz się i zobaczysz, że będziesz w stanie pokonywać kolejne bariery, które pierwotnie stawiało przed Tobą ciało.
Pamiętaj jednak o tym, aby kolejne stopnie wtajemniczenia zdobywać powoli. Uważaj na kontuzje. Zadbaj o odpowiednią dietę zawierającą komplet minerałów i wartościowych substancji odżywczych. Dając organizmowi paliwo wysokiej jakości, sprawisz, że na treningach będziesz mogła od siebie więcej wymagać. Nie zapomnij też, jak istotny jest czas regeneracji. Nie przesadzaj z częstotliwością i intensywnością treningów, zwłaszcza na początku!
Foto wyróżniające: Freepik
- Ashtanga
- Ashtanga joga
- Ashtanga joga asany
- Ashtanga joga co to jest
- Ashtanga Joga dla początkujących
- Ashtanga joga efekty
- Ashtanga joga kalorie
- Ashtanga joga na czym polega
- Ashtanga joga sekwencje
- Ashtanga joga zalety
- Ashtanga yoga
- co daje Ashtanga joga
- czym jest Ashtanga joga
- czym jest power yoga
- ile kalorii Ashtanga joga
- Joga dynamiczna
- joga dynamiczna dla początkujących
- Joga dynamiczna efekty
- joga dynamiczna zalety
- na czym polega power joga
- Power Joga
- Power Joga co to
- Power Joga Dynamiczna
- Power Joga efekty
- Power yoga
- rodzaje jogi
Z wykształcenia politolog, jednak jej prawdziwą pasją jest aktywny tryb życia - przejechała na rowerze Polskę wzdłuż i wszerz. Każdą wolną chwilę poświęca na górskie wędrówki i coraz ambitniejsze wyzwania sportowe. Z copywritingiem związana od 2015 roku.
- Co przyda się na górskiej wyprawie rowerowej?
- Jak prawidłowo nakładać lakier hybrydowy? Poradnik dla początkujących
- Tajemnice popularności bestsellerów – co sprawia, że niektóre książki stają się hitem?
- Jak skuteczne substancje aktywne w dermokosmetykach wpływają na pielęgnację różnych rodzajów cery?
- Jak wykorzystać atrakcje interaktywne do ożywienia twojej imprezy?
- Patrycja - Praca i pasja w jednym! Jak zostać instruktorką zumby?
- Jola - Trening fitness dla bardzo początkujących z Paulą Piotrzkowską
- lamparska - 10-minutowy trening unoszący i ujędrniający biust (FitDoncia)
- Patrycja - Do czego prowadzi przewlekły brak dobrej jakości snu
- albatros - Metoda pilates – na czym polega ten rodzaj treningu i kto może go wykonywać?