Polecamy
5 popularnych mitów dotyczących treningu tabata
TabataTrenuj z nami

5 popularnych mitów dotyczących treningu tabata

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Tabata to rodzaj treningu, który łączy w sobie ćwiczenia interwałowe oraz aerobowe. Tym, co go wyróżnia, jest krótki czas trwania wynoszący zaledwie 4 minuty. W dzisiejszym artykule prezentujemy mity, które narosły wokół tej popularnej aktywności.

Tabata – co to takiego?

Tabata jest formułą treningu, która została opracowana w 1990 roku przez japońskiego naukowca – Izumiego Tabatę. Początkowo stworzona przez niego aktywność fizyczna przeznaczona była wyłącznie dla zawodowych łyżwiarzy. Z czasem tabata zaczęła cieszyć się popularnością również wśród amatorów sportu.

Na czym dokładnie polega taki trening? Trwa on 4 minuty i opiera się na naprzemiennym wykonywaniu treningu interwałowego oraz aerobowego. Podczas pierwszego z nich ćwiczymy aktywność beztlenową. Mięśnie pracują na tle intensywnie, że krew nie jest w stanie nadążyć z dostarczeniem do nich wystarczającej ilości tlenu. Wówczas w organizmie do czynienia mamy z procesem spalania bez udziału tlenu. Drugi z elementów tabaty – trening aerobowy – to umiarkowana aktywność, w czasie której mięśnie nie są już tak bardzo obciążone nadmiernym wysiłkiem. Pozwala to na dostarczenie do nich tlenu.

Jak wygląda trening tabaty? Przez 20 sekund wykonujemy możliwie jak najwięcej powtórzeń danego ćwiczenia, po których następuje 10 sekund odpoczynku. Sesję ćwiczeń powtarzamy 8 razy. Zaleca się rozpoczęcie treningu oraz trwającej 5 minut rozgrzewki, podczas której można wykonywać trucht czy pajacyki. Następnie wybieramy ćwiczenie i uruchamiamy stoper. Jako że taki trening jest bardzo intensywny, zaleca się rozpoczęcie przygody z nim od jednej sesji tygodniowo. Stopniowo ilość sesji zwiększyć można do 2–3.

Drogie Panie czy wiecie co to trening tabata 🤔?
Tabata to czterominutowy trening interwałowy o bardzo wysokiej…

Opublikowany przez Studio Figura Gdańsk Południe Wtorek, 6 kwietnia 2021

Mit 1 – tabatę może trenować każdy

Nie jest to prawdą. Tabata zakłada pracę na poziomie 170% pułapu tlenowego (mianem tym określa się zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. To jeden z najpopularniejszych wskaźników wydolności fizycznej), co sprawia, że nie znajduje ona zastosowania w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem.

Mit 2 – tabatę można dopasować do własnych potrzeb i umiejętności

To kolejny popularny mit związany z tabatą. Trening tego typu nie polega na wykonywaniu swoich ulubionych ćwiczeń. Opiera się on o aktywności pozwalające na osiągnięcie wspomnianego powyżej pułapu tlenowego na poziomie 170%. Lista ćwiczeń wchodzących w skład tabaty jest bardzo krótka i obejmuje między innymi burpees czy kettlebell swing.

Mit 3 – możliwe jest robienie kilku cyklów tabaty pod rząd

Mit ten związany jest z zajęciami prowadzonymi przez wiele klubów fitness, które jedynie pozorują tabatę. Owszem, zachowane są tutaj odstępy pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami wynoszące między 10 a 20 sekund, lecz cały trening trwa 45-60 minut i składa się z dużej ilości serii. Tego typu zajęcia to najczęściej zwykłe treningi interwałowe, które nie mają nic wspólnego z prawdziwą tabatą.

Mit 4 – tabata to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim spaleniu tkanki tłuszczowej

Jak już zostało wspomniane, trening tabaty trwa 4 minuty. Do tego doliczyć należy czas na rozgrzewkę oraz stretching. Łączny czas takiej aktywności fizycznej jest za krótki, aby możliwe stało się uzyskanie efektu spalania tłuszczu. Trenując tabatę, jesteśmy w stanie spalić około 250-300 kalorii, a do spalenia 1 kilograma tłuszczu jest potrzebne aż 7700 kalorii.

Mit 5 – w czasie przerw między seriami podtrzymujemy aktywność

O ile wykonujemy tabatę prawidłowo, 10 sekund przerwy, jakie następuje pomiędzy ćwiczeniami, przeznacza się na krótki odpoczynek. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że tabata jest treningiem interwałowym, a podtrzymywanie tętna na wysokim poziomie poprzez wykonywanie pajacyków czy biegu w miejscu niszczy to założenie.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co ma wpływ na pozycję naszej strony w wyszukiwarce Google?
Co ma wpływ na pozycję naszej strony w wyszukiwarce Google?
Procesem pozycjonowania stron nazywamy szereg wieloetapowych czynności, które w efekcie końcowym mają doprowadzić wybraną stronę aż na sam szczyt wyników wyszukiwania w Google.
Co ubrać na trekking?
Co ubrać na trekking?
Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w garderobie prawdziwej fanki trekkingu!
Merengue – prosty układ dla początkujących pasjonatek zumby
Merengue – prosty układ dla początkujących pasjonatek zumby
Poznaj kilka podstawowych kroków tanecznych, stwórz własny układ choreograficzny i rozpocznij swoją przygodę z zumbą!
Ostatnie wpisy