Polecamy
Jak ćwiczyć silną wolę, aby zrealizować plany treningowe?
Psyche

Jak ćwiczyć silną wolę, aby zrealizować plany treningowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Regularność treningu to jeden z tych elementów, który bezpośrednio przekłada się na efektywność ćwiczeń. Brzydka pogoda czy gorsze samopoczucie to wymówki, które często nam towarzyszą. W jaki sposób ćwiczyć silną wolę, aby mimo wszystko zrealizować plany treningowe?

Silna wola vs słaba wola

O silnej woli mówimy wówczas, gdy ktoś pomimo różnych przeciwności, które czyhają na niego każdego dnia, konsekwentnie dąży do realizacji wyznaczonych wcześniej celów. Słaba wola to z kolei brak wytrwałości. Na słabą wolę zwracamy uwagę, gdy mimo kolejnych postanowień dotyczących np. odchudzania, znów sięgniemy po słodycze. Albo gdy dokładnie rozpiszemy jednostki treningowe na cały najbliższy miesiąc, a chwila lenistwa lub nie najlepsza pogoda za oknem przesądzą o tym, że zostaniemy w domu.

Od czego zależy konsekwencja w działaniu albo jej brak? Czy silną wolę można wyćwiczyć dokładnie w taki sam sposób, jak mięśnie naszego organizmu? Czy regularny trening jest w stanie sprawić, że żadne przeciwności nas nie przekonają do rezygnacji z wcześniejszych zamierzeń? Okazuje się, że tak! Możemy ćwiczyć naszą wolę i sprawiać, by stawała się ona coraz silniejsza. Pojawia się jednak pytanie, jak to zrobić?

Silna wola daje nam ogrom możliwości, takich jak:
wytrwałość w dążeniu do celu, podejmowanie przemyślanych decyzji czy…

Opublikowany przez Psychologia na dzień dobry Piątek, 30 kwietnia 2021

Zakładaj cele, które są możliwe do zrealizowania

To podstawowa zasada planowania. Cele, które sobie wyznaczasz, muszą być możliwe do realizacji. W przeciwnym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że poddasz się już na początku drogi. Jeżeli masz dużą nadwagę, to raczej niezbyt realne jest to, że w ciągu miesiąca osiągniesz sylwetkę modelki. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że na efekty określonych działań trzeba sobie zapracować. Potrzeba czasu, aby pojawiły się pierwsze rezultaty.

Jeżeli wyznaczysz sobie cele niemożliwe do realizacji, szybko zrezygnujesz. Nie będzie to przejawem słabej woli, a raczej racjonalnego podejścia organizmu. Nie będziesz widzieć spodziewanego progresu, więc zwątpisz w sensowność działań. Gdy wyznaczysz cele, które będą w Twoim zasięgu, to szansa na osiągnięcie sukcesu znacznie wzrośnie.

Zadbaj o odpowiednią organizację dnia

Dobry plan to podstawa. Jeżeli więc nie lubisz korzystać z terminarza, to najwyższa pora, abyś się do niego przekonała. Chaos nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Im lepiej rozplanujesz konkretne czynności, tym większa jest szansa na to, że zrobisz wszystko, co sobie wcześniej zamierzyłaś.

Ćwicz konsekwencję na każdym możliwym kroku. Nie zaczynaj jednak od ekstremalnie trudnych wyzwań. Najlepsza będzie metoda małych kroczków. Duże wyzwanie ciężko jest zaplanować. Jeżeli stworzysz z niego kilka mniejszych, to uprawdopodobnisz osiągnięcie sukcesu.

Zastosuj metodę małych kroków

Dopiero zaczynasz biegać? To super, że chcesz przebiec maraton, jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jest to plan na bliżej nieokreśloną przyszłość. Albo inaczej, przyszłość ta powinna być konkretne określona (wyznacz datę, np. następny rok), jednak data ta powinna być na tyle odległa, aby umożliwiła zrealizowanie planu.

W codziennych treningach nie nastawiaj się na maraton. Zastanów się, jak zareaguje Twoja psychika, gdy za wszelką cenę będziesz chciała dążyć do dystansu maratońskiego, a pokonanie kilku kilometrów będzie się wydawało dystansem nie do pokonania. W takiej sytuacji zniechęcenie może przyjść bardzo szybko. Jak sobie z nim poradzić?

Wprowadź metodę małych kroków. Na początek wyznacz mniejszy cel – niech to będzie na przykład pięć kilometrów. Określ czas, w jakim chcesz poprawić swoją formę do tego stopnia, by przebiegnięcie takiego dystansu nie było problemem. Rozpisz jednostki treningowe, którym będziesz w stanie podołać. Nie ćwiczyłaś do tej pory? Nie porywaj się z motyką na słońce, rozpisując trening 7 dni w tygodniu. To najkrótsza droga do wyczerpania organizmu. Trening co drugi dzień w zupełności wystarczy.

Gdy uda Ci się przebiec 5 km, podnieś poprzeczkę wyżej. Ustal nowy cel – niech to będzie 10 km. Po osiągnięciu każdego progu pozwól sobie na przyjemność. Nagradzanie się wzmocni Twoją motywację. Ani się obejrzysz i przebiegniesz upragniony maraton, a przy tym wzmocnisz swoją wolę!

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak biegać zimą, aby uniknąć przeziębienia? 5 sprawdzonych rad
Jak biegać zimą, aby uniknąć przeziębienia? 5 sprawdzonych rad
Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o swoje zdrowie w czasie zimowych treningów biegowych i zabezpiecz się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami!
Jakie obuwie wybierać na piesze wędrówki?
Jakie obuwie wybierać na piesze wędrówki?
Chcesz zacząć dużo spacerować lub wybierasz się na górską pieszą wyprawę? Zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego obuwia do wędrówek.
Obciążniki – sprawdzony sposób na treningową rutynę
Obciążniki – sprawdzony sposób na treningową rutynę
Podczas regularnych treningów zdarza się, że po jakimś czasie zaczynamy odczuwać zmęczenie i rutynę, a rezultaty przestają być dla nas […]
Tagi
Ostatnie wpisy