- 963 Odsłon
- 1 lipca 2021
- Psyche Ten wpis przeczytasz w 4 min.
Regularność treningu to jeden z tych elementów, który bezpośrednio przekłada się na efektywność ćwiczeń. Brzydka pogoda czy gorsze samopoczucie to wymówki, które często nam towarzyszą. W jaki sposób ćwiczyć silną wolę, aby mimo wszystko zrealizować plany treningowe?
Silna wola vs słaba wola
O silnej woli mówimy wówczas, gdy ktoś pomimo różnych przeciwności, które czyhają na niego każdego dnia, konsekwentnie dąży do realizacji wyznaczonych wcześniej celów. Słaba wola to z kolei brak wytrwałości. Na słabą wolę zwracamy uwagę, gdy mimo kolejnych postanowień dotyczących np. odchudzania, znów sięgniemy po słodycze. Albo gdy dokładnie rozpiszemy jednostki treningowe na cały najbliższy miesiąc, a chwila lenistwa lub nie najlepsza pogoda za oknem przesądzą o tym, że zostaniemy w domu.
Od czego zależy konsekwencja w działaniu albo jej brak? Czy silną wolę można wyćwiczyć dokładnie w taki sam sposób, jak mięśnie naszego organizmu? Czy regularny trening jest w stanie sprawić, że żadne przeciwności nas nie przekonają do rezygnacji z wcześniejszych zamierzeń? Okazuje się, że tak! Możemy ćwiczyć naszą wolę i sprawiać, by stawała się ona coraz silniejsza. Pojawia się jednak pytanie, jak to zrobić?
Silna wola daje nam ogrom możliwości, takich jak:
wytrwałość w dążeniu do celu, podejmowanie przemyślanych decyzji czy…Opublikowany przez Psychologia na dzień dobry Piątek, 30 kwietnia 2021
Zakładaj cele, które są możliwe do zrealizowania
To podstawowa zasada planowania. Cele, które sobie wyznaczasz, muszą być możliwe do realizacji. W przeciwnym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że poddasz się już na początku drogi. Jeżeli masz dużą nadwagę, to raczej niezbyt realne jest to, że w ciągu miesiąca osiągniesz sylwetkę modelki. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że na efekty określonych działań trzeba sobie zapracować. Potrzeba czasu, aby pojawiły się pierwsze rezultaty.
Jeżeli wyznaczysz sobie cele niemożliwe do realizacji, szybko zrezygnujesz. Nie będzie to przejawem słabej woli, a raczej racjonalnego podejścia organizmu. Nie będziesz widzieć spodziewanego progresu, więc zwątpisz w sensowność działań. Gdy wyznaczysz cele, które będą w Twoim zasięgu, to szansa na osiągnięcie sukcesu znacznie wzrośnie.
Zadbaj o odpowiednią organizację dnia
Dobry plan to podstawa. Jeżeli więc nie lubisz korzystać z terminarza, to najwyższa pora, abyś się do niego przekonała. Chaos nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Im lepiej rozplanujesz konkretne czynności, tym większa jest szansa na to, że zrobisz wszystko, co sobie wcześniej zamierzyłaś.
Ćwicz konsekwencję na każdym możliwym kroku. Nie zaczynaj jednak od ekstremalnie trudnych wyzwań. Najlepsza będzie metoda małych kroczków. Duże wyzwanie ciężko jest zaplanować. Jeżeli stworzysz z niego kilka mniejszych, to uprawdopodobnisz osiągnięcie sukcesu.
Zastosuj metodę małych kroków
Dopiero zaczynasz biegać? To super, że chcesz przebiec maraton, jednak musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jest to plan na bliżej nieokreśloną przyszłość. Albo inaczej, przyszłość ta powinna być konkretne określona (wyznacz datę, np. następny rok), jednak data ta powinna być na tyle odległa, aby umożliwiła zrealizowanie planu.
W codziennych treningach nie nastawiaj się na maraton. Zastanów się, jak zareaguje Twoja psychika, gdy za wszelką cenę będziesz chciała dążyć do dystansu maratońskiego, a pokonanie kilku kilometrów będzie się wydawało dystansem nie do pokonania. W takiej sytuacji zniechęcenie może przyjść bardzo szybko. Jak sobie z nim poradzić?
Wprowadź metodę małych kroków. Na początek wyznacz mniejszy cel – niech to będzie na przykład pięć kilometrów. Określ czas, w jakim chcesz poprawić swoją formę do tego stopnia, by przebiegnięcie takiego dystansu nie było problemem. Rozpisz jednostki treningowe, którym będziesz w stanie podołać. Nie ćwiczyłaś do tej pory? Nie porywaj się z motyką na słońce, rozpisując trening 7 dni w tygodniu. To najkrótsza droga do wyczerpania organizmu. Trening co drugi dzień w zupełności wystarczy.
Gdy uda Ci się przebiec 5 km, podnieś poprzeczkę wyżej. Ustal nowy cel – niech to będzie 10 km. Po osiągnięciu każdego progu pozwól sobie na przyjemność. Nagradzanie się wzmocni Twoją motywację. Ani się obejrzysz i przebiegniesz upragniony maraton, a przy tym wzmocnisz swoją wolę!
Foto wyróżniające: Freepik
- bardzo silna wola
- brak motywacji do ćwiczeń
- brak motywacji do treningu
- brak ochoty na trening
- chęć do ćwiczeń
- chęć do treningu
- co daje silna wola
- co motywuje do sportu
- co oznacza silna wola
- ćwiczenia motywacja
- czym jest silna wola
- do czego silna wola
- jak nie stracić motywacji do ćwiczeń
- jak odzyskać chęć do ćwiczeń
- jak pracowac nad silna wola
- jak się zmotywować do treningu
- jak utrzymać motywację do ćwiczeń
- jak utrzymać motywację w odchudzaniu
- jak zmotywować się do aktywności fizycznej
- jak zmotywować się do ćwiczeń
- jak zmotywować się do treningu
- jaka motywacja do cwiczen
- motywacja a sport
- motywacja ćwiczenia
- motywacja do ćwiczeń
- motywacja do ćwiczeń i diety
- motywacja do ćwiczeń w domu
- motywacja do odchudzania
- motywacja do sportu
- motywacja do treningów
- motywacja do treningu
- motywacja do treningu dla dziewczyn
- motywacja do treningu i diety
- motywacja do treningu na siłowni
- motywacja fitness
- motywacja i silna wola w odchudzaniu
- motywacja i treningi
- motywacja sportowa
- motywacja trening
- motywacja treningowa
- nawyk i silna wola
- silna wola
- silna wola a odchudzanie
- silna wola co daje
- silna wola co to
- silna wola co to znaczy
- silna wola ćwiczenia
- silna wola i motywacja
- silna wola jak ją ćwiczyć
- silna wola jak ją mieć
- silna wola jak trenowac
- silna wola nawyki
- silna wola odchudzanie
- silna wola po co
- silna wola psychologia
- silna wola to podstawa
- silna wola trening
- silna wola w diecie
- silna wola w odchudzaniu
- silna wola wytrwałość
- spadek motywacji do treningu
- sport trening motywacja
- szybko trace motywacje
- szybko tracę zapał
- trening motywacji
- trening zdrowie motywacja
Z wykształcenia politolog, jednak jej prawdziwą pasją jest aktywny tryb życia - przejechała na rowerze Polskę wzdłuż i wszerz. Każdą wolną chwilę poświęca na górskie wędrówki i coraz ambitniejsze wyzwania sportowe. Z copywritingiem związana od 2015 roku.
- Co przyda się na górskiej wyprawie rowerowej?
- Jak prawidłowo nakładać lakier hybrydowy? Poradnik dla początkujących
- Tajemnice popularności bestsellerów – co sprawia, że niektóre książki stają się hitem?
- Jak skuteczne substancje aktywne w dermokosmetykach wpływają na pielęgnację różnych rodzajów cery?
- Jak wykorzystać atrakcje interaktywne do ożywienia twojej imprezy?
- Patrycja - Praca i pasja w jednym! Jak zostać instruktorką zumby?
- Jola - Trening fitness dla bardzo początkujących z Paulą Piotrzkowską
- lamparska - 10-minutowy trening unoszący i ujędrniający biust (FitDoncia)
- Patrycja - Do czego prowadzi przewlekły brak dobrej jakości snu
- albatros - Metoda pilates – na czym polega ten rodzaj treningu i kto może go wykonywać?