Koniec roku to czas podsumowań. Wielu z nas decyduje wówczas, że w kolejnych miesiącach wprowadzi do swojego życia różnego rodzaju zmiany. Dotyczyć mogą one między innymi sposobu odżywiania. Osoby, którym zależy na oczyszczeniu organizmu, mogą wypróbować detoksu warzywno-owocowego Sokołowskiej. Co to takiego? Jakie produkty należy spożywać w jego trakcie, a które z nich są zakazane?
Detoks warzywno-owocowy Sokołowskiej stanowi element diety alkalicznej propagowanej przez psycholog zdrowia Beatę Sokołowską, która miała okazję przetestować go na własnej skórze. Gdy lekarze wykryli u niej nowotwór, zaczęła ona regularnie oczyszczać swój organizm. Po pewnym czasie okazało się, że kobieta jest zdrowa!
Na czym dokładnie polega detoks owocowo-warzywny Sokołowskiej? Tego typu metoda oczyszczania organizmu trwa od 10 do 14 dni. Najlepiej przeprowadzać ją 2 razy w roku. Zanim to jednak zrobimy, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Detoks ten nie jest zalecany osobom niedożywionym i z niedowagą, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym. Cztery dni przed rozpoczęciem oczyszczania, z codziennego jadłospisu należy wyeliminować dania typu fast food, pokarmy mięsne oraz słodycze. W trakcie dwóch dni przygotowujących spożywać powinno się owoce i warzywa lub lekkostrawną zupę, taką jak krupnik ryżowy lub z kaszy jaglanej. Trzeciego dnia rozpoczyna się właściwy detoks. Od tego momentu, aż do dwunastego dnia jeść można wyłącznie świeże oraz mrożone warzywa stanowiące podstawę jadłospisu (mogą być to między innymi: marchew, buraki, kapusta, ogórki, pomidory, rzodkiewka, kalafior, dynia, seler, papryka, pomidory, cebula i cukinia) oraz owoce będące dodatkiem (dopuszczalne są tutaj jabłka, grejpfruty, cytryny oraz kiwi). W detoksie owocowo-warzywnym Sokołowskiej nie ma żadnych ograniczeń co do ilości spożywanych produktów z powyższej listy.
Jeżeli chodzi o sposób obróbki, warzywa i owoce można jeść zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu czy upieczeniu pod postacią zup lub soków rozcieńczonych z ciepłą wodą. Niezwykle istotne jest to, by w czasie detoksu spożywać także ciepłe potrawy, które skutecznie chronią organizm przed wychłodzeniem. Każdego dnia należy jeść porcję kiszonych warzyw, jak kapusta czy ogórek oraz 1 ząbek surowego czosnku. Potrawy można doprawiać, lecz wykorzystywane do tego celu produkty nie mogą zawierać cukru oraz glutaminianu sodu.
Podczas dwóch ostatnich dni detoksu należy odżywiać się w taki sam sposób, co na początku diety. Jadłospis ograniczać powinien się wówczas do lekkostrawnych dań. Zakazane jest wówczas mięso oraz słodycze.
Bardzo ważną rolę podczas omawianego detoksu odgrywa spożywanie dużej ilości płynów, pod postacią wody z solą morską lub sokiem z cytryny, domowej roboty soków oraz herbat owocowych i ziołowych. Ich optymalna ilość to 2 litry dziennie.
Produktami zakazanymi w czasie odkwaszającego detoksu warzywno-owocowego Sokołowskiej są ziemniaki, groch, fasola, owoce bogate w cukier (banany, gruszki, morele i daktyle), orzechy, produkty mleczne, chleb, zboża, kasze, kawa oraz alkohol.
Po 3-4 dniach oczyszczania mogą pojawić się dolegliwości, takie jak wymioty, mdłości, ból głowy, problemy skórne czy gorzki posmak w ustach. Tego typu przypadłości są zupełnie naturalne i nie należy się ich obawiać. Zaleca się wówczas odpoczynek i wypicie szklanki ciepłej wody z dodatkiem miodu i cytryny.
Podczas detoksu powinniśmy również pamiętać o codziennej aktywności fizycznej.
Jakich efektów można spodziewać się po tego typu detoksie? Przede wszystkim przyczynia się on do redukcji masy ciała, poprawy kondycji cery, pracy układu pokarmowego, jakości snu oraz ogólnego samopoczucia. Przywraca równowagę kwasowo-zasadową oraz usuwa z organizmu toksyczne substancje.