Polecamy
Bakteryjne a grzybicze zapalenie pochwy
Inne

Bakteryjne a grzybicze zapalenie pochwy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zapalenie pochwy zawsze jest problematyczne, niezależnie od tego, co je wywołuje. Wyróżnia się jednak dwa główne powody powstania zapalenia pochwy – grzybicze i bakteryjne. Jak je od siebie odróżnić? Które jest bardziej niebezpieczne i jakie leki trzeba wybrać, aby zwalczyć zapalenie? Dowiedz się więcej, żeby w razie problemu wiedzieć, jak zareagować.

Skąd bierze się zapalenie pochwy?

Aby doszło do zapalenia pochwy, musi być w niej zaburzona flora bakteryjna. Jest ona pełna dobrych i złych bakterii. Istotne jest jednak to, aby flora bakteryjna była zrównoważona, inaczej pojawiają się różnego rodzaju zapalenia i problemy. Przede wszystkim ważne jest to, aby dobre bakterie utrzymywały kwaśne środowisko pochwy – najlepiej na poziomie 3,8 -4,5 pH. Dzięki temu grzyby i złe bakterie nie mogą się rozwijać, rozmnażać i kolonizować.

Jeśli jednak ta równowaga zostanie zakłócona, można doprowadzić organizm do różnego rodzaju infekcji. Florę bakteryjną pochwy jest bardzo łatwo zniekształcić, co sprawia, że zapalenia tego typu są niezwykle powszechne. Szacuje się, że każda kobieta przeszła chociaż raz w życiu zapalenie pochwy, zarówno grzybicze, jak i bakteryjne. Równowaga flory może być zakłócona na wiele sposobów. Dochodzi do tego głównie w przypadku obniżonej odporności, np. przy chorobie bądź antybiotykoterapii.

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Określenie rodzaju zakażenia jest bardzo istotne w doborze leków. Teleporada może pomóc w ustaleniu dokładnego działania, ale aby lekarz mógł postawić prawidłową diagnozę, należy obserwować swój organizm. W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy, można zauważyć niezbyt obfite upławy w szarym kolorze, nieprzyjemny zapach zaraz po stosunku i w trakcie menstruacji, lekki ból oraz uczucie pieczenia podczas oddawania moczu. Infekcje bakteryjne można wyleczyć za pomocą leków bez recepty, które wystarczy kupić w aptece. Po kilku dniach brania tabletek zazwyczaj następuje poprawa.

Objawy wirusowego zapalenia pochwy

Grzybica pochwy jest znacznie bardziej problematyczna i uciążliwa. Przede wszystkim charakteryzuje się dużym bólem, pieczeniem i obrzękiem zarówno w okolicy sromu, jak i pochwy. W trakcie trwania zapalenia można odczuć znaczny dyskomfort oraz zauważa się bardzo obfite upławy, głównie białe, o konsystencji, która według wielu kobiet przypomina twaróg.

Aby walczyć z zapaleniem wirusowym pochwy, najlepiej kupić specjalne maści bądź globulki dopochwowe, które mają pozbyć się problemu i wyrównać pH pochwy. Dzięki takim środkom pozbywa się nadmiaru grzybów, a z nimi bólu, pieczenia i obrzęku, który utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Warto pamiętać, że podczas przechodzenia wirusowego zapalenia pochwy nie powinno się współżyć do zakończenia leczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź stronę Seniore.pl, na której znajdziesz szereg ciekawych informacji o problemach zdrowotnych wśród seniorów.

Fot.: CDC/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy pilates pomoże mi poprawić postawę? – Zrozumieć korzyści z treningu
Czy pilates pomoże mi poprawić postawę? – Zrozumieć korzyści z treningu
Artykuł pokazuje jak pilates przyczynia się do poprawy postawy. Dowiedz się jak ta forma treningu wpływa na elastyczność, równowagę i ogólną kondycję mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy.
Jaką odzież zabrać na żagle?
Jaką odzież zabrać na żagle?
Jak spakować się na pierwsze wakacje na żaglach? Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!
Jak zaburzenia związane z autyzmem, problemami pamięci i zaburzeniami psychotycznymi wpływają na codzienne funkcjonowanie?
Jak zaburzenia związane z autyzmem, problemami pamięci i zaburzeniami psychotycznymi wpływają na codzienne funkcjonowanie?
Artykuł tłumaczy, jak zaburzenia związane z autyzmem, problemami pamięci i zaburzeniami psychotycznymi wpływają na codzienne funkcjonowanie. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o tych stanach i strategiach radzenia sobie z nimi.
Ostatnie wpisy