Polecamy
Czym są peptydy?
Healthy lifestyle

Czym są peptydy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chemia i biologia to niezwykle rozległe dziedziny wiedzy, które zastosowanie znajdują w niezwykle wielu aspektach życia. Zarówno farmacja, medycyna, jak i kosmetyka i cała branża beauty, codziennie korzystają z rozwiązań, jakie zapewniają odkrycia tych właśnie gałęzi nauki. Peptydy znajdują zastosowanie w kosmetykach, lekach oraz przy zabiegach na urodę. Czym właściwie są te związki, skąd się biorą i gdzie można je wykorzystać? Przekonaj się!   

Peptydy – co to i skąd się biorą?   

Podstawowym budulcem ciała są białka. Powstają one właśnie w wyniku połączenia się peptydów. W uproszczeniu można powiedzieć, że aminokwasy białkowe budują peptydy i białka. Peptydy są związkami organicznymi zbudowanymi z reszt aminokwasowych, połączonych ze sobą wiązaniem peptydowym. W zależności od długości łańcucha peptydowego, te związki dzielą się na oligopeptydy (poniżej 10 reszt aminokwasowych) i polipeptydy (więcej niż 10, ale mniej niż 100 reszt aminokwasowych). Peptydy od białek różnią się przede wszystkim tym, że mają znacznie mniejsze cząstki, a ta właśnie cecha sprawia, że mają tak wyjątkowe działanie dla skóry, włosów i paznokci. Obecnie peptydy naturalne pozyskuje się przede wszystkim z roślin, takich jak soja, groch czy ryż. Można też wytworzyć je w sposób syntetyczny, na drodze reakcji chemicznych.   

Peptydy w kosmetykach   

Niezwykła moc peptydów polega na ich odmładzającym działaniu na skórę. Dzięki swoim małym rozmiarom z łatwością przenikają przez skórę i intensywnie działają w niej antystarzeniowo. Przede wszystkim stymulują produkcję kolagenu, dzięki czemu poprawiają napięcie skóry, jej gęstość i przyspieszają regenerację komórek. Peptydy biomimetyczne działają niezwykle skutecznie, dając skórze efekt liftingu. Dbają także o optymalne nawilżenie skóry, pomagając wiązać wodę wewnątrz komórek. Dzięki wszystkim tym cechom widoczność zmarszczek jest znacząco zmniejszona, a skóra staje się na nowo jędrna i wygładzona. Peptydy zmniejszają także produkcję melaniny w skórze, dzięki czemu znikają przebarwienia, cienie i zasinienia. Stosuje się je także w walce z celulitem oraz w celu przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej. Są również skutecznym środkiem w przypadku nadmiernego wypadania włosów.  

Peptydy dla zdrowia   

Dzięki temu, że peptydy znacząco zwiększają produkcję kolagenu w organizmie, doskonale wspomagają jego regenerację. Jest to szczególnie ważne przy kontuzjach i urazach stawów oraz w przypadku ich przeciążenia. U osób starszych, produkcja kolagenu, a co za tym idzie mazi stawowej, znacząco spada, przez co cierpi nie tylko skóra, lecz także układ kostny. Peptydy na stawy w wyjątkowy sposób są wykorzystywane właśnie by pomóc w tych sytuacjach. W zależności od rodzaju i budowy danego peptydu, może on wspierać i przyspieszać leczenie i regenerację stawów, ale także kości. Niektóre peptydy zwiększają również przyrost i rozbudowę tkanki mięśniowej, dzięki czemu są doskonałym suplementem przy wzmacnianiu całego organizmu.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Correxiko Collagen

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kapsułki do kawy – szybkość i wygoda w jednym
Kapsułki do kawy – szybkość i wygoda w jednym
Kapsułki do kawy to rozwiązanie dla osób ceniących sobie zarówno smak jak i wygodę. Szybko zyskały popularność dzięki prostocie obsługi i doskonałemu smakowi kawy, który można uzyskać bez konieczności mielenia ziaren czy regulowania ilości wody.
Co za dużo, to… zdrowo! Badania potwierdzają, że nie da się przesadzić z ćwiczeniami fizycznymi
Co za dużo, to… zdrowo! Badania potwierdzają, że nie da się przesadzić z ćwiczeniami fizycznymi
Naukowcy z czasopisma „PLOS Medicine” udowodnili, że nie istnieje górna granica bezpiecznych ćwiczeń fizycznych. Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują wprost – […]
Korony zębowe jako metoda na braki uzębienia
Korony zębowe jako metoda na braki uzębienia
Korony zębowe to popularna metoda leczenia ubytków i braków w uzębieniu. Polega na pokryciu zęba lub implantu pełną „koroną”, która odbudowuje kształt i funkcję utraconego zęba.
Ostatnie wpisy